29 Ноември, 2021
0.0220

Рекордно поскапување во Германија, растат цените и на автомобилите и велосипедите

Објавено во: Економија 17 Октомври, 2021

Во септември, цените во Германија пораснаа за дури 4,1 отсто во споредба со истиот месец минатата година. Ова е првпат инфлацијата, гледана на овој начин, да надмине четири проценти од 1993 година, соопшти Федералното биро за статистика, пишува Дојче веле.

Ветрот зад силната инфлација дава скокот на цените на енергијата, но тоа не е единственото нешто. Експертите го споменуваат и зголемувањето на данокот на додадена вредност (ДДВ) за некои производи, како и одложувањето на глобалната испорака на стоки и метежот што се случува во пристаништата.

Потрошувачите во Германија сепак ќе треба да ја стават раката во џебот за да ги загреат становите оваа зима.

Една четвртина од домаќинствата се греат на мазут, што ќе биде дури 76,5 проценти поскапо отколку пред една година.

Додуша, таа цена не беше нормална ниту од минатата година - во тоа време цената на барел сурова нафта беше речиси на најниско ниво на сите времиња поради пандемијата и екстремно намалената побарувачка. Од оваа календарска година, се воведе данок за емисија на јаглерод диоксид од 25 евра по тон од овој штетен гас. Тоа секако влијае на нафтата и се претвора во цена.

Греењето на гас, кое го користеа половина од домаќинствата во Германија, во септември беше поскапо за 5,7 проценти, но не е исклучено дека ќе биде уште поскапо, бидејќи цената на таа енергија на слободниот пазар продолжува да расте.

Според германскиот автомобилски клуб АДАК, цените на горивата на бензинските пумпи „флертуваат со историски рекорд“. Најновиот неделен просек објавен од алијансата во вторникот (12 -ти октомври) покажа дека дизелот чини просечно 1.526 евра за литар, а супер Е10 дури 1.647 евра за литар. На почетокот на годината, дизелот делумно чинеше помалку од едно евро. И не се гледа крај на тоа поскапување.

Тука повторно, причините се зголемувањето на цената на суровата нафта, но и давачките поради јаглерод диоксид, што ја зголемува цената на горивото за 6 до 8 центи за литар. Герхард Хилдебрант од АДАК ја повикува идната германска влада „да се откаже од играњето со идејата за уште побрзо зголемување на цената на СО2“.

Според Заводот за статистика, Германците имале и рекордни цени на храната во септември (зголемување од 4,9 проценти во споредба со септември 2020 година). Најголем раст е забележан кај зеленчукот (9,2 проценти), маслата за јадење (6,4), млечните производи и јајцата (5,5) и месото и преработените производи (4).

Автомобилите поскапеа (6,3 проценти), но не е изненадувачки што велосипедите станаа уште поскапи, поточно за 7,7 проценти.

Причината за бумот на пазарот за велосипеди е што граѓаните, од страв од инфекција или забрани, почнаа помалку да се потпираат на јавниот превоз. Од слична причина - за да избегнат колективно сместување на одмор - Германците како луди купуваат кампери, чија цена се зголеми за 8,1 проценти и чекаат со месеци.

Исто така, има зголемување на цените на градежните производи (6,1 проценти), особено паркетот и ламинатот (7,6), градежните материјали и столаријата (6,1). Бидејќи се е поврзано во глобалната економија, дури и кога звучи бизарно, причината за скокот на цената не е само зголемената градба по пандемискиот шок, туку и зголемувањето на цените на дрвото поради пожарите во Калифорнија или нападите на штетници врз шумите во Канада.

Конечно, услугите исто така п

Можеби ќе ве интересира

ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ НЕ МОЖАТ ДА ГИ ПОКРИЈАТ ТРОШОЦИТЕ: Се формира интервентен фонд

ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ НЕ МОЖАТ ДА ГИ ПОКРИЈАТ ТРОШОЦИТЕ: Се формира интервентен фонд

ЕБОР ТВИТНА ЗА ТЕЦ ОСЛОМЕЈ: Горди сме дека се гради првата соларна електрана во земјата

ЕБОР ТВИТНА ЗА ТЕЦ ОСЛОМЕЈ: Горди сме дека се гради првата соларна електрана во земјата

СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ ВО ОСТАР ПАД: Омрикон мутацијата удар и на економијата

СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ ВО ОСТАР ПАД: Омрикон мутацијата удар и на економијата

ГЛИГОР БИШЕВ: Организацијата и корпоративната култура се клучни за успех на компанијата

ГЛИГОР БИШЕВ: Организацијата и корпоративната култура се клучни за успех на компанијата

АЗЕСКИ ВО ПОСЕТА НА КАВАДАРЦИ:Без политички консензус, државата нема економски развој

АЗЕСКИ ВО ПОСЕТА НА КАВАДАРЦИ:Без политички консензус, државата нема економски развој

НОВИОТ СОЈ „ОМИКРОН“ ГИ ПОКОСИ БЕРЗИТЕ: Огромен пад на цената на нафтата

НОВИОТ СОЈ „ОМИКРОН“ ГИ ПОКОСИ БЕРЗИТЕ: Огромен пад на цената на нафтата

Новиот сој ја урна цената на нафтата

Новиот сој ја урна цената на нафтата

16,9 милиони евра за мали и средни компании преку Развојната Банка

16,9 милиони евра за мали и средни компании преку Развојната Банка

Едукативен проект за електрична енергија преку програмата „ЕВН Волонтира“

Едукативен проект за електрична енергија преку програмата „ЕВН Волонтира“