21 Мај, 2018
0.3391
    ALK 8098.79    0.29%     BESK 7738.39    -2.05%     GRNT 743.11    -1.78%     KMB 4373.93    0.64%     MKSD 204    9.68%     MPT 30016.78    0.05%     MTUR 4100    -0.41%     OHB 6498.44    0.11%     PPIV 44500    0%     RMDEN16 95.5    0.42%     RZLE 14    0%     RZLV 44    0%     RZUS 124.82    -0.94%     STB 1022.5    -0.26%     STBP 1102.85    0.07%     STIL 132.97    3.31%     TEL 270    -1.46%     TNB 13718    3%     TPLF 1573.88    -1.18%     TTK 860    -1.23%     UNI 2420.09    2.55%     ZILU 238    8.18%

РЕПОРТАЖА ОД СЕВЕРНА КОРЕЈА: Овде се цени науката, а таа ја донесе атомската бомба

Објавено во: Свет 11 Февруари, 2018

Луѓето во Северна Кореја масовно користат интернет и мобилни телефони, девојките се облечени модерно и имаат висок морал. Дел од Пјонгјанг, главниот град на земјата има згради од 80 ката,  и потсетува на Дубаи. Во два облакодери има само станови за универзитетските професори.

„Овде се цени науката, а таа ја донесе атомската бомба“ - пишува во ексклузивната репортажа за Северна Кореја, дописникот на српска „Политика“.

Тој објаснува дека како што жителите на Југославија некогаш го сакаа маршалот Тито, така и Севернокорејците го сакаат нивниот лидер Ким Џонг Ун. 

Додава дека дури и да има луѓе кои не го сакаат, сепак тоа останува во тајност. 

„Сигурно има, само тоа не смее јавно да го покаже, исто како што, во најголем број тоа не смееја да го покажат и опонентите на Тито. Секако дека Северна Кореја не е идеал на демократијата, полицијата и тајните служби следат сѐ, но, да бидеме чесни, истото се случува и во Кина и во некои други држави“- пишува српска „Политика“.

Северна Кореја важи за затворена земја и информации за тоа како таму се живее ретко се појавуваат во медиумите. Животот на граѓаните од оваа земја е енигма за остатокот од светот. 

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО)Најинтересниот момент од Кралската свадба според социјалните мрежи

(ФОТО)Најинтересниот момент од Кралската свадба според социјалните мрежи

Oд Мајк Пенс стигна охрабрување за Ципрас и Заев

Oд Мајк Пенс стигна охрабрување за Ципрас и Заев

Познат режисер обвинет за силување

Познат режисер обвинет за силување

(КРАЛСКА СВАДБА) Како ѝ се оддаде почит на покојната принцеза Дијана?

(КРАЛСКА СВАДБА) Како ѝ се оддаде почит на покојната принцеза Дијана?

(ВИДЕО) Погледнете како Русите го изградија најдолгиот мост во Европа

(ВИДЕО) Погледнете како Русите го изградија најдолгиот мост во Европа

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ЦРКВА: Сакале да земат заложници

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ЦРКВА: Сакале да земат заложници

Во Мурманск претставена првата пловечка нуклеарна централа

Во Мурманск претставена првата пловечка нуклеарна централа

(ВИДЕО+ФОТО) ЛАВА ТЕЧЕ ПО УЛИЦИТЕ НА ХАВАИ: Не се знае кога хаосот ќе заврши

(ВИДЕО+ФОТО) ЛАВА ТЕЧЕ ПО УЛИЦИТЕ НА ХАВАИ: Не се знае кога хаосот ќе заврши

ЕВАКУИРАН ТРГОВСКИ: Maж со маска и пушка влегол внатре

ЕВАКУИРАН ТРГОВСКИ: Maж со маска и пушка влегол внатре