19 Февруари, 2020
0.0269

Ретерира ли Уставен суд за помилувањата - точката одложена

Објавено во: Македонија 04 Декември, 2019

Ретерира ли Уставниот суд од намерите да одлучува за помилувањата на поранешниот претседател Ѓорѓе Иванов, со кое обвинетите од СЈО за кривични дела кои произлегоа од бомбите, имаше шанси да станат слободни луѓе.

Дали под притисок на јавноста, или затоа што во Собранието веќе почна постапката за автентично толкување, уставните судии на денешната седница ја одложија точката за одлучување за нацрт-решението за поништувањето на помилувањата кои ги даде поранешниот претседател Ѓорѓе Иванов.

Предлогот беше на уставниот судија Осман Кадриу, а потоа со мнозинство гласови, судот одлучи да ја одложи одлуката. 

Образложението беше дека во Собранието веќе започнала постапка за автентично толкување на членови од Законот за помилување. Решението со кое се поведува постапка за законите за помилување, како што рече Кадриу, има допирни точки со некои денешни предмети на разгледување од Уставниот суд.

„Судот е известен дека пред парламентот се води постапка за автентично толкување на овие членови од Законот за помилување“, рече Кадриу.

Можеби ќе ве интересира

СО ГОДИНИ СИ ЈА ЗЕМАЛ ПЕНЗИЈАТА НА ПОЧИНАТА ЖЕНА - вработен во Пошта во Тетово „лапнал“ 4 илјади евра

СО ГОДИНИ СИ ЈА ЗЕМАЛ ПЕНЗИЈАТА НА ПОЧИНАТА ЖЕНА - вработен во Пошта во Тетово „лапнал“ 4 илјади евра

ДРАМА НА „МОНСТРУМ“ - обвинетите ја прашуваа Јанкулоска, Фетаи стои на ставот дека тие се сторителите

ДРАМА НА „МОНСТРУМ“ - обвинетите ја прашуваа Јанкулоска, Фетаи стои на ставот дека тие се сторителите

Вице Заев: Не сум се сретнал со никој од „Рекет“, на криминалците им нема спас!

Вице Заев: Не сум се сретнал со никој од „Рекет“, на криминалците им нема спас!

ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа укинување на концептот „техничка влада“ во иднина

ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа укинување на концептот „техничка влада“ во иднина

Чулев: Операторот не знае како треба да изгледаат пасошите, проблем е новото уставно име

Чулев: Операторот не знае како треба да изгледаат пасошите, проблем е новото уставно име

АЕК ќе ги блокира странските броеви: Секако не кревајте

АЕК ќе ги блокира странските броеви: Секако не кревајте

Гордана Јанкулоска: За „Монструм“ прв ме извести Ивица Анчевски - Пуки

Гордана Јанкулоска: За „Монструм“ прв ме извести Ивица Анчевски - Пуки

Милошоски го предаде аудио-материјалот: Обвинителството да го повика Заев

Милошоски го предаде аудио-материјалот: Обвинителството да го повика Заев

НЕ ПРЕКИНУВА НЕЛЕГАЛНИОТ ПРЕВОЗ - скопјанец „уловен“ со петмина мигранти

НЕ ПРЕКИНУВА НЕЛЕГАЛНИОТ ПРЕВОЗ - скопјанец „уловен“ со петмина мигранти