15 Април, 2021
0.0244

Ревидирани прогнозите - ММФ ги зголеми прогнозите за глобален раст

Објавено во: Економија 08 Април, 2021

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ги зголеми прогнозите за економскиот раст во светот. 

Економијата поттикната од силниот раст на американскотo стопанство ќе има раст од 0,6 отсто годинава. Тоа  е за 0,5 процентни поени повеќе отколку што прогнозираше во јануари годинава, објави ММФ.

ММФ го ревидираше на повеќе и растот на светскиот бруто домашен производ за 2022 година, кој како што наведоа ќе биде 4,4 отсто, односно за 0,2 процентни поени повеќе отколку при прогнозите во јануари.

За САД се предвидува раст од 6,4 отсто, односно 1,3 процентни поени отколку во јануари.

Македонија и оваа година на економски план ќе биде меѓу последните во регионот. Mакедонската економија за годинава ќе има раст од 3,6 отсто и за наредната од 3,5 проценти. Ова е прогноза според Светска банка.  

Можеби ќе ве интересира

Туристичко-угостителската комора „фрлена на колена“: Како ќе се надминуваат штетите предивикани од Ковид19

Туристичко-угостителската комора „фрлена на колена“: Како ќе се надминуваат штетите предивикани од Ковид19

Владата повторно инјектира милионски суми во државната компанија НЕР

Владата повторно инјектира милионски суми во државната компанија НЕР

Кој македонски производител на зејтин продава 50.000 акции? Цената е багателна!

Кој македонски производител на зејтин продава 50.000 акции? Цената е багателна!

ФИРМИТЕ СЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЖАЛАТ НА ДРЖАВНИТЕ ОГЛАСИ - лани имало над 1.000 жалби до Комисијата за јавните набавки

ФИРМИТЕ СЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЖАЛАТ НА ДРЖАВНИТЕ ОГЛАСИ - лани имало над 1.000 жалби до Комисијата за јавните набавки

Каков е всушност проектот „Гранд“ спроти Холидеј Ин: Највисоката кула ќе има 22 ката, а зеленило од над 6.000 квадрати

Каков е всушност проектот „Гранд“ спроти Холидеј Ин: Највисоката кула ќе има 22 ката, а зеленило од над 6.000 квадрати

Генерали Инвестментс: Инвеститорите со долгорочни цели на заштеда потребно е да истраат

Генерали Инвестментс: Инвеститорите со долгорочни цели на заштеда потребно е да истраат

Објавен летниот распоред: Повторно директна авионска линија помеѓу Малта и Македонија по пауза од една година

Објавен летниот распоред: Повторно директна авионска линија помеѓу Малта и Македонија по пауза од една година

Валалница во Србија им дава бонус на работниците ако се вакцинираат

Валалница во Србија им дава бонус на работниците ако се вакцинираат

ЏЕК МА ЗА САМО ЕДЕН ДЕН ГО ЗГОЛЕМИ БОГАТСТВОТО ЗА 2,3 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ: Доби „солена“ казна, па заработи уште повеќе

ЏЕК МА ЗА САМО ЕДЕН ДЕН ГО ЗГОЛЕМИ БОГАТСТВОТО ЗА 2,3 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ: Доби „солена“ казна, па заработи уште повеќе