28 Мај, 2022
0.0251

Резников планира да вооружи милион украински борци бидејќи ги чекаат тешки недели

Објавено во: Свет 13 Мај, 2022

Украина сака да вооружи милион луѓе за „нова, долга фаза на војна“. 

Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников  се надева дека ќе вооружи милион борци.

Резников во објава на Фејсбук соопшти дека Украина „ќе треба внимателно да ги планира ресурсите и да избегне грешки за да победи во војната“. Веќе, рече тој, Русија претрпе стратешки пораз. Министерот вели дека Украина ја чекаат многу тешки недели.

„Никој не може точно да каже колку недели. Во тој период ќе се браниме првенствено со свои средства од непријателот полуден од бес“, напиша тој.

Украинците ги спречиле руските сили да поминат клучна река во источна Украина. 

Се појавија разузнавачки информации дека војната во Украина ќе доживее пресврт во август и ќе трае до крајот на годинава. 

Денеска е 79-ти ден од почетокот на војната во Украина. 

Можеби ќе ве интересира

Нехамер: Путин е согласен за извоз на пченицата, и за размена на воени заробеници

Нехамер: Путин е согласен за извоз на пченицата, и за размена на воени заробеници

Истражување - Колку е човекот поактивен, толку е посреќен

Истражување - Колку е човекот поактивен, толку е посреќен

ЕУ ќе купи вакцини и таблети против мајмунски сипаници

ЕУ ќе купи вакцини и таблети против мајмунски сипаници

Соборот на Украинската православна црква прогласи целосна независност

Соборот на Украинската православна црква прогласи целосна независност

Кличко - Новинарите треба да побараат аудио или видео потврда за ваква ексклузива

Кличко - Новинарите треба да побараат аудио или видео потврда за ваква ексклузива

Предупредување за силно невереме во Европа и Јужен Балкан

Предупредување за силно невереме во Европа и Јужен Балкан

САД со санкции за две руски банки поради поддршката на Северна Кореја

САД со санкции за две руски банки поради поддршката на Северна Кореја

СЗО: Скоро 200 нови инфекции со мајмунски сипаници во над 20 земји

СЗО: Скоро 200 нови инфекции со мајмунски сипаници во над 20 земји

ТОА Е БЕСМИСЛИЦА, НАСКОРО ЌЕ ОБЈАВИМЕ ОФИЦИЈАЛНО СООПШТЕНИЕ - Кличко ексклузивно за наводната изјава за албански новинар

ТОА Е БЕСМИСЛИЦА, НАСКОРО ЌЕ ОБЈАВИМЕ ОФИЦИЈАЛНО СООПШТЕНИЕ - Кличко ексклузивно за наводната изјава за албански новинар