25 Август, 2019
0.0174

РЕЗУЛТАТИ: Кај кого отиде благата предност?

Објавено во: Македонија 22 Април, 2019

Стево Пендаровски води со 4.606 гласови пред Гордана Силјановска Давкова во првиот круг од претседателските избори кои се одржаа вчера. Тие впрочем се и двајцата кандидати кои ќе ја трчаат изборната трка и во вториот круг закажан за 5 мај годинава. 

Според преброени 99,96 отсто од избирачите, Пендаровски освоил 323.846 гласови, додека Давкова 319.240 гласа. Блерим Река, кандидатот на Алијанса на Албанци и Беса освои 79.915 гласови. 

Ако се анализира во проценти, Пендаровски има 42,85 проценти од гласовите, Силјановска Давкова 42,24 проценти, а Река 10,57 отсто.

Неважечки се 32.828 гласови или 4,34 проценти. 


Можеби ќе ве интересира

Сугарески: Досега изградивме и рехабилитиравме преку 500 километри патишта

Сугарески: Досега изградивме и рехабилитиравме преку 500 километри патишта

Состанок на кризниот штаб: Големиот пожар кај Опеница ќе се гаси и со авиони

Состанок на кризниот штаб: Големиот пожар кај Опеница ќе се гаси и со авиони

ВИКЕНД БРИФ: Без вакцинален картон нема упис на деца во училиште - Јанева во посебен одел во Шутка

ВИКЕНД БРИФ: Без вакцинален картон нема упис на деца во училиште - Јанева во посебен одел во Шутка

Со фалсификувано свидетелство ресенчанец се вработил како полицаец

Со фалсификувано свидетелство ресенчанец се вработил како полицаец

Рахиќ: Јанева е во посебен одел во Истражниот Затвор Скопје

Рахиќ: Јанева е во посебен одел во Истражниот Затвор Скопје

За само шест месеци, 70 луѓе го загубиле животот во сообраќајки

За само шест месеци, 70 луѓе го загубиле животот во сообраќајки

На граничниот премин Табановце се чека околу половина час

На граничниот премин Табановце се чека околу половина час

Сончево и топло: Попладне дожд и грмежи

Сончево и топло: Попладне дожд и грмежи

(ВИДЕО) Уапсен член на криминална група на Попова Шапка, кој бил баран од Интерпол

(ВИДЕО) Уапсен член на криминална група на Попова Шапка, кој бил баран од Интерпол