17 Јули, 2018
0.3741
    ALK 8017.33    -0.83%     APTK 750    0%     AUMK 1803    2.97%     BESK 9530    -2.41%     BEST 1886    0%     FERS 59500    -2.09%     GRNT 821.15    -1.07%     KJUBI 1550    -0.06%     KMB 5057.09    -2.74%     MPOL 281    -2.77%     MPT 42987.44    -1.53%     OHB 6100    -0.13%     OKTA 4336.84    -0.55%     PPIV 44108    -3.06%     RMDEN16 95    -0.84%     RMDEN17 95.9    0%     RZUS 138.9    9.6%     STIL 127    -5.17%     TPLF 990.17    2.29%     TTK 981.88    -1.82%     UNI 2354    -1.92%     USJE 22002.14    -1.62%     VITA 8512    0.11%

Резултати на акционерските друштва за 2017-та: Бетон Штип со загуба, Гранит со преполовена добивка

Објавено во: Финансии 17 Април, 2018

НЛБ Банка со 2.124.947 денари и Стопанска банка АД Скопје со 2.044.120 денари се акционерските друштва со највисоки нето-добивки, откако Македонска берза денеска ги објави податоците за 2017-та. Додека вторите имаат пад од 8,73 насто во однос на 2016-та, првите бележат напредок од 34,55 проценти.

Од другите повисоки нето-добивки може да се издвојат Македонски телеком (1,38 милијарди во 2017-та), кој има раст од една третина, и Цементарница УСЈЕ (1,09 милијарди), Алкалоид (809 милиони), Комерцијална банка (845 милиони), кои стојат стабилно со мал пад или нешто поголема добивка во однос на 2016-та.

Најголем пробив во однос на претходната година од оние што котираат на берзата,има консолидираниот Фершпед со пораст од 7.541 насто, односно од 1,27 милиони денари во 2016 до 97,65 милиони во 2017-та. Забележителен напредок имаат и Скопски пазар (6.751.000 ден.) со 226 насто зголемена добивка, ВВ Тиквеш (142.885.000) со 112,1 насто, Витаминка (32.863.000) 81,7 насто, Стопанска банка Битола (43.013.000) со 43 насто, Триглав осигурување (97.709.177) со 53,33 насто, Уни Банка (242.164.000) со 69,43%. Од позначајните, позитивно оствариле уште Хотели Макпетрол (92,66%), Раде Кончар (56,13%), Лотарија на Македонија (227,6%)....

Во забележителен пад се ФЗЦ 11 Октомври, кој пријавил 34 милиони позитива но таа е намалена петкратно за една година, Адинг (2.666.000 милиони) со -72,4 насто, Бетон Штип пријавил загуба од -55.620.000 во 2017-та, Гранит има добивка од 138.388.000, но преполовен пад споредено со година дена претходно.. Градскиот трговски центар од мала добивка во 2016-та направил негатива од речиси 34 милиони денари лани.Од претпријатијата што имаат позитивна добивка но послаби се од година претходно, Топлификација (3.398.000) има голем пад од 69,9 насто, а тука е и Тетекс (58.721.000) со -31,42 %.и Факом (2.319.000) паднат за 87,19 проценти. 

Од Македонска бреза велат дека се чекаат уште десетина котирани друштва да ги пријават своите резултати.

А.К.


Можеби ќе ве интересира

ФЕЈСБУК „ГОРИ“: Измамени деца кои сакале да заработат

ФЕЈСБУК „ГОРИ“: Измамени деца кои сакале да заработат

Кој доби јавна опомена од КХВ?

Кој доби јавна опомена од КХВ?

Се менува моделот: Какви провизии ќе наплаќа Комисијата за хартии од вредност

Се менува моделот: Какви провизии ќе наплаќа Комисијата за хартии од вредност

ТОП 15: Земји во кои живеат најмногу милијардери

ТОП 15: Земји во кои живеат најмногу милијардери

ОД ФИРМА ВО ГАРАЖА ДО КОМПАНИЈА ВРЕДНА МИЛИЈАРДИ: Како Џеф Безос стана најбогат во светот

ОД ФИРМА ВО ГАРАЖА ДО КОМПАНИЈА ВРЕДНА МИЛИЈАРДИ: Како Џеф Безос стана најбогат во светот

Овие компании вработуваат - се нуди плата над 500 евра

Овие компании вработуваат - се нуди плата над 500 евра

ФАЛАТ РАБОТНИЦИ: Ги наградуваат вработените по 250 евра ако донесат нов работник

ФАЛАТ РАБОТНИЦИ: Ги наградуваат вработените по 250 евра ако донесат нов работник

Најавени повисоки плати за да не бегаат лекарите во Германија

Најавени повисоки плати за да не бегаат лекарите во Германија

ПЛАНТАЖИ БАРААТ РАБОТНИЦИ: Потребни се 800 сезонци

ПЛАНТАЖИ БАРААТ РАБОТНИЦИ: Потребни се 800 сезонци