23 Ноември, 2020
0.0225

Ризикот за пренесување на коронавирусот е многу помал во авион отколку во маркет и ресторан

Објавено во: Економија 29 Октомври, 2020

Ризикот да заболите од коронавирус во авион е многу помал отколку во продавниците или рестораните, објавија во вторникот експертите од Харвард.  Според извештајот на Школата за јавно здравство ризиците се многу помали поради строгите протоколи и заштитни мерки. 

Истражувањето на групацијата „Ерлајнс за Америка“ го иницираше ова истражување поради загубите на американските компании од милијарди долари секој месец, како резултат на падот на приходите за 65 отсто поради пандемијата. 

Американските авиокомпании имаат 50 отсто помалку летови отколку во 2019 година. Студијата на Харвард вели дека дека авионите имаат системи за вентилација кои го менуваат воздухот во просек на секои две до три минути, отстранувајќи 99 проценти од честичките со големина на коронавирус.

Претходно и студијата на истражувањето на Министерството за одбрана на САД покажа дека ризикот од пренесување на ризикот при патување со авион е минимален со  задолжителното носење маски, дезинфекцијата и постапката за качување и симнување од авионот 


Можеби ќе ве интересира

Денови на финансиската писменост – финансиската едукација е јавен интерес

Денови на финансиската писменост – финансиската едукација е јавен интерес

Опозицијата со 528 амандмани за буџетот за 2021

Опозицијата со 528 амандмани за буџетот за 2021

Нина Ангеловска, Китанов и Дураки од 15 декември влегуваат во Одбор на директори на Телеком

Нина Ангеловска, Китанов и Дураки од 15 декември влегуваат во Одбор на директори на Телеком

Еуросупер-95 поевтин, а дизелот со повисока цена од полноќ

Еуросупер-95 поевтин, а дизелот со повисока цена од полноќ

Инспекторатот за животна средина најавува контрола на БЕГ по набавката на големо количество мазут

Инспекторатот за животна средина најавува контрола на БЕГ по набавката на големо количество мазут

Азески: Еден вирус, многу прашања, малку одговори

Азески: Еден вирус, многу прашања, малку одговори

НУК бара помош од фирмите кои традиционално организираат предновогодишни забави

НУК бара помош од фирмите кои традиционално организираат предновогодишни забави

Која мала банка гази со профит поголем од еден милион евра?

Која мала банка гази со профит поголем од еден милион евра?

УСЈЕ ќе дели 18,5 милиони евра дивиденда! Има ли тревога во Народната банка?

УСЈЕ ќе дели 18,5 милиони евра дивиденда! Има ли тревога во Народната банка?