13 Ноември, 2019
0.0253

РКЕ: Цените не се зголемија за 6,39 денари, туку се намалија за 1 денар за бензините, односно 2 денари за дизелот

Објавено во: Економија 31 Мај, 2019

Во однос на текстот со наслов „Илија Димовски пресмета: 6,39 денари повеќе за државата и трговците од литро гориво“, од регулаторна информираат дека Со одлуката на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги од овој понеделник (27.05.2019) цените на бензините се намалија за 1 денар, а цената на дизелот се намали за 2 денари. 

„Примената на новата методологија споредена со примената на методологијата која што беше составен дел од договорот за купопродажба на Окта од 1999 година, значи намалување на цените на бензините и дизелот за повеќе од 1 денар. Доколку во овој понеделник се применуваше методологијата договорена во 1999 година,  цените на бензините и дизелот ќе беа повисоки споредени со цените кои што произлегоа од новата методологија.  Да резимирам:

  • цените не се зголемија за 6,39 денари, туку се намалија за 1 денар за бензините, односно 2 денари за дизелот, што е сериозна разлика
  • со новата методологија граѓаните ќе плаќаат пониски цени за горивата 

Ве замолувам сите: НЕ ЈА ВМЕШУВАЈТЕ Регулаторната комисија за енергетика во дневната политика“, се наведува во реакцијата. 

Се наведува дека како и досега, Регулаторната комисија за енергетика ќе остане доследна на фактите и аргументите.

Можеби ќе ве интересира

ТЕЖОК УДАР ЗА ГЕРМАНИЈА: Еве кој им сврте грб

ТЕЖОК УДАР ЗА ГЕРМАНИЈА: Еве кој им сврте грб

Со Буџетот не поткупуваме, туку вложуваме во народот, тврди Заев

Со Буџетот не поткупуваме, туку вложуваме во народот, тврди Заев

ВМРО-ДПМНЕ: Заев најде пари за се, освен за капитални инвестиции кои носат трајна вредност

ВМРО-ДПМНЕ: Заев најде пари за се, освен за капитални инвестиции кои носат трајна вредност

БУЏЕТ: Најмногу пари за здравството, образованието и социјалната заштита

БУЏЕТ: Најмногу пари за здравството, образованието и социјалната заштита

Заев: Коморите ќе дадат предлог кој ќе го наследи Анѓушев

Заев: Коморите ќе дадат предлог кој ќе го наследи Анѓушев

СКОКНАА цените на бензинот и дизелот

СКОКНАА цените на бензинот и дизелот

Генералниот директор на Сава осигурување си заминува од лични причини

Генералниот директор на Сава осигурување си заминува од лични причини

Приходите на УСЈЕ надминаа 56 милиони евра за девет месеци

Приходите на УСЈЕ надминаа 56 милиони евра за девет месеци

ЌЕ ИМА ЛИ МЕГА БУЏЕТ ЗА ПЛАТИ И ПЕНЗИИ - Владата ќе го каже конечниот збор

ЌЕ ИМА ЛИ МЕГА БУЏЕТ ЗА ПЛАТИ И ПЕНЗИИ - Владата ќе го каже конечниот збор