22 Мај, 2018
0.3649
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

РОДИТЕЛСКИ СОВЕТИ: 4 знаци дека детето е подготвено да почне да чита

Објавено во: Стил 12 Септември, 2017

Читањето е клучна точка во учењето, но тоа не се случува на иста возраст за сите деца. Некои се подготвени на возраст од 4 години, други и на седум не можат да читаат .

Затоа, важно е да се следат некои специфични знаци кои сугерираат дека детето е веќе подготвено за овој чекор.

Често, родителите, се загрижени дека детето заостанува зад своите врсници, го присилуваат да седи и да се мачи. Еве што советува Ветај Хејс.

За секое дете ова време доаѓа на различна возраст. Затоа, наместо да гледате на возраста, важно е да ги следите другите важни знаци на подготвеност.

1. Свесно е за напишаното

Ако детето сфати дека кога читаме, ги изговараме зборовите што се испишани на страниците во книгата, почнуваме да го поттикнуваме.

- Покажете му како правилно да ја држи книгата.

- Покажете му како да чита од првата страница до последната страница, од лево кон десно.

- Оставете да ја прочита страната што веќе сте ја прочитале.

- Покажете му ги зборовите - напишани на знаци околу вас додека шетате по улицата или додека патувате. Објаснете дека зборот е составен од букви кои се како ... состојките на јадење.

2. Ги знае буквите

Еден од неоспорливите сигнали дека детето е подготвено да чита е кога знае и не ги меша буквите од азбуката.

Познавањето на буквите е веќе голем напредок. Некои деца полесно учат звуци, а не букви.

Еве како можете да помогнете:

-Секој ден пејте букви од азбуката, и прикажете ги напишано ако имате табла со азбука.

- Вежбајте големи и мали букви секој ден, печатени и рачно напишани.

- Ставете ги магнетните букви на во фрижидерот за да го олесните учењето.

3. Звукови познавања

Детето треба добро да чуе и да ги разликува различните звуци во секој збор од говорниот говор. Ова е тешка задача, но детето асимилира лесно и природно.

Еве како можете да го поттикнете процесот:

- Прочитајте му песни и рими на детето.

- Играјте при откривањето на рими.

- Пејте песнички кои имаат за цел да ја откријат римата за да го привлечат вниманието и да го задржат својот интерес.

4. Читање и разбирање

Децата кои добро слушаат и разбираат имаат богат и напреден речник. И постојат многу начини да ги проширите овие вештини.

- Читајте му на детето секој ден од најраната возраст.

- Раскажете му приказна . Поставувајте прашања за бајка карактери, нивниот карактер, како се чувствуваат ...

- Читајте заедно, а не само да му прочитате на детето.

- Вие исто така мора да читате книги. Не постои начин да го натерате детето да чита ако не го сторите тоа сами.

- Носете го детето во книжарница со вас не само за да изберете книга, туку и за читање кое тој го организира таму.

Можеби ќе ве интересира

МИС НА СВЕТОТ 2018 ВО ДЕКЕМВРИ ВО КИНА: Неизвесно учеството на Македонија

МИС НА СВЕТОТ 2018 ВО ДЕКЕМВРИ ВО КИНА: Неизвесно учеството на Македонија

ИНТЕРВЈУ МАРКО КОВАЧЕВИЌ: Блиска средба со ѕвездите на Холивуд

ИНТЕРВЈУ МАРКО КОВАЧЕВИЌ: Блиска средба со ѕвездите на Холивуд

БИЗАРНА ТРАДИЦИЈА: Каде заврши бидермаерот на Меган Маркл?

БИЗАРНА ТРАДИЦИЈА: Каде заврши бидермаерот на Меган Маркл?

ИСТРАЖУВАЊЕ ЗА СТРЕСОТ И ВОЗЕЊЕТО: Електричните автомобили ја смируваат психата

ИСТРАЖУВАЊЕ ЗА СТРЕСОТ И ВОЗЕЊЕТО: Електричните автомобили ја смируваат психата

Од другата страна на огледалото

Од другата страна на огледалото

Од прва рака: Како Меган Маркл се подготвуваше за големиот ден: „Тоа утро беше совршено“!

Од прва рака: Како Меган Маркл се подготвуваше за големиот ден: „Тоа утро беше совршено“!

ИМА 121 ГОДИНА: Но, и една желба за во иднина

ИМА 121 ГОДИНА: Но, и една желба за во иднина

КРАЛСКАТА ВЕНЧАВКА: Најубавите парови, фустани и познати од кралската свадба!

КРАЛСКАТА ВЕНЧАВКА: Најубавите парови, фустани и познати од кралската свадба!

Меланија Трамп се врати во Белата Куќа

Меланија Трамп се врати во Белата Куќа