31 Мај, 2020
0.0389

Рохани се закани дека ќе им се одмазди на САД ако ги чепнат нивните танкери

Објавено во: Свет 23 Мај, 2020

Одмазда за САД  доколку им направат проблем на иранските танкери. 

Вакви закани стигнаа од иранските власти. 

Претседателот Хасан Рохани се закани со одмазда доколку САД им направат проблем на танкерите кои носат нафта за Венецуела. 

„Доколку нашите танкери на Карибите или каде било на друго место во светот имаат проблем поради Американците, тогаш тие, исто така, ќе бидат во проблем“, изјавил Рохани во телефонски разговор со катарскиот емир. 

Флота од пет танкери, кои превезуваат иранска нафта за Венецуела, се приближува кон Карибите. 

Првиот брод се очекува утре да вплови во водите на таа земја.

Пет ирански танкери со 1,5 милиони барели нафта се упатија кон Венецуела. 

Иран и САД пред неколку месеци имаа напнати односи, поради убиството на генералот Касим Сулејмани. 

Тензии во Персискиот Залив имаше и во април годинава. 

Можеби ќе ве интересира

Прва жртва во протестите во Америка

Прва жртва во протестите во Америка

Британски експерт нагласува дека се уште е рано за олеснување на мерките во земјата

Британски експерт нагласува дека се уште е рано за олеснување на мерките во земјата

Црн биланс: Бразил ја помина Шпанија по бројот на починати од Ковид-19

Црн биланс: Бразил ја помина Шпанија по бројот на починати од Ковид-19

Уапсен е полицаецот кој го уби Џорџ Флојд

Уапсен е полицаецот кој го уби Џорџ Флојд

(ВИДЕО) ПРОТЕСТИ ВО 21 ГРАД: Италијанските лекари бараат реформи

(ВИДЕО) ПРОТЕСТИ ВО 21 ГРАД: Италијанските лекари бараат реформи

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО МИНЕАПОЛИС: Демонстрантите бесни по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО МИНЕАПОЛИС: Демонстрантите бесни по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација

ИМА 111 ГОДИНИ: Чилеанка го победи коронавирусот

ИМА 111 ГОДИНИ: Чилеанка го победи коронавирусот

ВИРУСОТ СЕ ВРАТИ: Јужна Кореја сега има 11.344 заразени

ВИРУСОТ СЕ ВРАТИ: Јужна Кореја сега има 11.344 заразени