26 Септември, 2022
0.0282

Рокот измина, можат ли други „играчи“ да го загреваат Скопје?

Објавено во: Економија 22 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Иако пред два дена измина рокот, од Владата и ЕСМ се уште нема одговор дали се прифатливи условите на „Макпетрол“, односно на деловниот партнер „Гаспром“, за набавка на природен гас кој ќе треба да се трансформира во топлинска енергија и да ги загрева скопјани во грејната сезона.

Грејната сезона почнува на 15 октомври , најрано пак парното може да се вклучи на 1 октомври, ако температурите се ниски. Сепак,  се уште нема одговор  од властите,  од каде и кога ќе се набават потребните количини на гас. Нема се уште ниту  информација дали ТЕ-ТО ќе се согласи да покрива 70 проценти од потребите на топлинска енергија и дали ќе работи 24 часа и ќе генерира струја.

Според информациите на „Фактор“, Бугарската асоцијација за гас пред неколку дена во Скопје ја регистрираше својата компанија „Болкангазнет Доо“ со дејност „трговија на гас преку дистрибутивните системи“. Истовремено и грчките компании ЕДС и Митилинеос добија лиценци од Регулаторната комисија за енергетика за трговија и снабдување со природен гас. Претходно, претставник на српската стопанска комора рече дека постои можност гас да се носи од Србија во Македонија со воз, доколку не е можно тоа да се прави преку Бугарија.

- Гаспром во моментов не е доверлив партнер и цената е многу висока, а истовремено треба да се знае дека гасоводот што го имаме со Бугарија не е стоотстотно искористен неговиот капацитет и може да се пополни со други партнери, ни изјави соговорникот кој го контактиравме а наедно е добар познавач и стопанственик во дејноста.

Засега единствено е познато само дека обраќање до „Макпетрол“ имало од ЕСМ, која го презеде управувањето со БЕГ и ќе биде одговорна за снабдување со топлинска енергија. Се интересирале кај компанијата дали може да ги обезбеди потребните количини на гас за претстојната грејна сезона, за работа на топланите Исток и Запад. Од „Макпетрол“ потврдуваат дека и за своите клиенти, како и за сите топлани во Скопје, ги имаат обезбедено потребните количини на гас, и дека за тоа ја известиле и ЕСМ, дека компаниите ќе ги добијат потребните количини од овој енергенс. За таа цел на ЕСМ и била испратена и профактура за плаќање на нарачаните количини.

- Јас добив барање од „Макпетрол“, но за тоа не одлучувам јас. Треба да се обрати до ЕСМ заради тоа што таму се директните импликации. Ако има ЕСМ интерес за цената, тогаш зошто да не би склучиле договор со „Макпетрол“ или со други снабдувачи на природен гас. Ако цените се високи, ЕСМ има обврска да најде што поповолна цена која нема да влијае во зголемувањето на цената за потрошувачите. Моја, а и на премиерот и на Владата, обврска е да најдеме извори со поволна цена и количина. „Макпетрол“ е само еден од трговците. Има и други трговци. Ова е конкурентна економија, рече министерот за економија Крешник Бектеши пред два дена, запрашан за ситуацијата со снабдувањето на гас заради загревање на прагот на грејната сезона.

А.К.

Можеби ќе ве интересира

ПОСКАПИ И ДО 50 ОТСТО: Русите кои бегаат во Србија „ги надуваа“ цените на кириите

ПОСКАПИ И ДО 50 ОТСТО: Русите кои бегаат во Србија „ги надуваа“ цените на кириите

Германската RWE и емиратската ADNOC склучија договор за испорака на гас

Германската RWE и емиратската ADNOC склучија договор за испорака на гас

ШТО СЕ СЛУЧУВА НА ПАЗАРОТ? Цената на нафтата продолжува да паѓа - поради ова целиот свет е во паника

ШТО СЕ СЛУЧУВА НА ПАЗАРОТ? Цената на нафтата продолжува да паѓа - поради ова целиот свет е во паника

ЕКОНОМИЈАТА НИКОГАШ НЕ Е ЗДОДЕВНА ВО ФАКТОР - 10 години ексклузивни и проверени бизнис вести, 10 ГОДИНИ ДОВЕРБА

ЕКОНОМИЈАТА НИКОГАШ НЕ Е ЗДОДЕВНА ВО ФАКТОР - 10 години ексклузивни и проверени бизнис вести, 10 ГОДИНИ ДОВЕРБА

ДАУТИ БИЗНИС ФОРУМ

ДАУТИ БИЗНИС ФОРУМ

Која е македонска кралица на млекото? За две години подели осум милиони евра дивиденда!

Која е македонска кралица на млекото? За две години подели осум милиони евра дивиденда!

ЕСМ бара снабдувач за покривање на загубите на струја што се крадат

ЕСМ бара снабдувач за покривање на загубите на струја што се крадат

Ковачевски: Граѓаните би плаќале пет пати повисоки сметки за струја да не се субвенциите

Ковачевски: Граѓаните би плаќале пет пати повисоки сметки за струја да не се субвенциите

Кина се отвора кон светот за инвестирање, корист од тоа ќе има целото човештво

Кина се отвора кон светот за инвестирање, корист од тоа ќе има целото човештво