21 Септември, 2019
0.0217

Роналдо бара да се заштитат шумите во Амазон

Објавено во: Свет 23 Август, 2019

Светски познатиот фудбалер и член на Јувентус, Кристијано Роналдо преку Твитер апелира да се подигне свеста за зачувување на природните богатсва. Неговиот пост е предизвикан од шумски пожар во Амазон.

„Амазонските дождовни шуми произведуваат повеќе од 20 % од кислородот во светот, а тие горат изминативе три недели. Наша одговорност е да помогнеме да ја спасиме нашата планета“, напиша Роналдо под фотографијата од запалениот „Амазон“.

Пожарите во Амазонската прашума, најголемата прашума во светот, се најголеми откако бразилскиот Национален институт за вселенски истражувања (ИНПЕ) почна да ги следи со сателит во 2013 година.

Од почетокот на годината во Бразил избиле повеќе од 72.000 пожари, од кои повеќе од половината во Амазонија, која самата е голема колку половина САД. Тоа е зголемување од 83 отсто во однос на лани, јавуваат агенциите.

Можеби ќе ве интересира

Француски градоначалник издаде необична наредба

Француски градоначалник издаде необична наредба

(ФОТО) Еве како изгледаат нафтените погони каде имаше напади

(ФОТО) Еве како изгледаат нафтените погони каде имаше напади

Саудиска Арабија почна воена интервенција за да се одмазди

Саудиска Арабија почна воена интервенција за да се одмазди

Уште една земја ја подигна заштитата на нафтените пристаништа

Уште една земја ја подигна заштитата на нафтените пристаништа

(ВИДЕО) ЕДНА СЛИКА, ИЛЈАДНИЦИ ДЕМОНСТРАНТИ: Светот здружен на глобален протест поради климатските промени

(ВИДЕО) ЕДНА СЛИКА, ИЛЈАДНИЦИ ДЕМОНСТРАНТИ: Светот здружен на глобален протест поради климатските промени

(ВИДЕО) НАЈГОЛЕМИОТ СВЕТСКИ АЕРОДРОМ СКОРО ГОТОВ: Ѕирнете во новото кинеско чудо

(ВИДЕО) НАЈГОЛЕМИОТ СВЕТСКИ АЕРОДРОМ СКОРО ГОТОВ: Ѕирнете во новото кинеско чудо

Трамп со полн џеб со готовина: Не сакам паричник и картички

Трамп со полн џеб со готовина: Не сакам паричник и картички

Американски дрон уби цивили

Американски дрон уби цивили

(ВИДЕО) Еве како е спасен пилотот кој висеше на далекувод

(ВИДЕО) Еве како е спасен пилотот кој висеше на далекувод