11 Јули, 2020
0.0209

„Ростек“ за два месеци започнува со испораката на С-400 во Турција

Објавено во: Свет 08 Јуни, 2019

Сергеј Чемезов, главен извршен директор на руската државна воена индустриска гранка Ростек, потврди дека ќе започне со испораката на софистициран одбранбен систем  С-400 во Турција во рок од два месеци.

Тој на маргините на Меѓународниот економски форум во Санкт Петербург, Русија. Петербург - СПИИФ изјави дека испораката се одвива според планот.

Како што рече делот на  кредитирањето, потрошувачката, производството и обуката беа завршени.

Од 2011 година, Турција го интензивираше зајакнувањето на воздушната одбрана поради безбедносните закани во регионот.

Откако не успеа да преговара за набавката на американскиот противавионски систем „Патриот“, Турција одлучи во 2017 година да купи софистициран систем за одбрана S-400 од Русија.

Таквиот потег на Анкара предизвика неодобрување од страна на Вашингтон.

Серија американски воени претставници и аналитичари бараат САД да не ги испорачаат борбените авиони во Турција, ако Анкара го добие рускиот С-400.

Тие тврдат дека Русија индиректно би можела да ги добие клучните параметри за американските бомбардери.

Турскиот министер за одбрана, Хулуси Акар, претходно изјави дека купувањето на рускиот систем за одбрана S-400 за Турција не е прашање на избор, туку потреба.


Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ КОИ ЗЕМЈИ НАЈДОБРО СЕ БОРЕА - но короната се враќа и не се знае кога ќе замине

ЕВЕ КОИ ЗЕМЈИ НАЈДОБРО СЕ БОРЕА - но короната се враќа и не се знае кога ќе замине

Ердоган нема да чека долго, на 24 јули во Аја Софија почнуваат молитвите

Ердоган нема да чека долго, на 24 јули во Аја Софија почнуваат молитвите

ИЗГЛЕДА НЕМА НИШТО ОД ИМУНТЕТОТ НА СТАДО - тешко дека вирусот ќе биде искоренет наскоро

ИЗГЛЕДА НЕМА НИШТО ОД ИМУНТЕТОТ НА СТАДО - тешко дека вирусот ќе биде искоренет наскоро

НЕ САМО ВТОР, ЌЕ ИМАМЕ И ТРЕТ БРАН ОД КОВИД-19 - предвидувања на германски виролог

НЕ САМО ВТОР, ЌЕ ИМАМЕ И ТРЕТ БРАН ОД КОВИД-19 - предвидувања на германски виролог

Научниците ќе дадат одговор како вирусот од животни се пренел на луѓе

Научниците ќе дадат одговор како вирусот од животни се пренел на луѓе

Кина обвини, а Казахстан демантира дека кај нив се шири болест поопасна од короната

Кина обвини, а Казахстан демантира дека кај нив се шири болест поопасна од короната

СЗО ПРИЗНА: Вирусот се пренесува преку воздух во ресторани и спортски сали, но потребни се уште истражувања

СЗО ПРИЗНА: Вирусот се пренесува преку воздух во ресторани и спортски сали, но потребни се уште истражувања

(ВИДЕО) ТАА Е ХЕРОЈ: Meдицинска сестра им свири на виолина на заразените од коронавирусот

(ВИДЕО) ТАА Е ХЕРОЈ: Meдицинска сестра им свири на виолина на заразените од коронавирусот

Ширењето на коронавирусот е надвор од контрола, алармира СЗО

Ширењето на коронавирусот е надвор од контрола, алармира СЗО