07 Август, 2022
0.0199

Рубљата расте во однос на доларот

Објавено во: Економија 29 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Се зголемува вредноста на руската валута. Рубља денеска зајакна во однос на доларот, достигнувајќи го највисокото ниво во последните седум години. Се тргуваа близу 50 рубљи за долар, и ова се случува првпат од мај 2015 година.

Вредноста на рубљата порасна во однос на доларот за повеќе од 3 отсто на 50,22 рубљи за долар на Московската берза, тргувајќи се во 7:24 часот по средноевропско време, а претходно достигна стапка од 50,01.

Рубљата е зголемена за речиси 44 отсто за една година до денес на Московската берза.  Во март, поради руската инвазија на Украина и санкциите, оваа валута доживеа пад, но потоа се стабилизираше. Дури имаше прогнози дека Русија ќе банкротира, но тоа не се случи. 

foto freepik.com

Можеби ќе ве интересира

Бројните пожари и високите температури не се доволна причина, нашиот јужен сосед се враќа на јагленот

Бројните пожари и високите температури не се доволна причина, нашиот јужен сосед се враќа на јагленот

ОТВОРЕН БАЛКАН ВОДИ КОН ПОГОЛЕМА РАЗМЕНА НА РАБОТНИЦИ, нема веќе визи за граѓаните

ОТВОРЕН БАЛКАН ВОДИ КОН ПОГОЛЕМА РАЗМЕНА НА РАБОТНИЦИ, нема веќе визи за граѓаните

Срби во последните неколку месеци купиле 15.000 недвижнини на Халкидики

Срби во последните неколку месеци купиле 15.000 недвижнини на Халкидики

Украина од 1 септември започнува со приватизација

Украина од 1 септември започнува со приватизација

ММФ до владите: Не ја субвенционирајте скапата струја, нека ја плаќаат цела потрошувачите

ММФ до владите: Не ја субвенционирајте скапата струја, нека ја плаќаат цела потрошувачите

Четврт бурек за скоро време би можел да достигне 100 денари

Четврт бурек за скоро време би можел да достигне 100 денари

„Бетон“ вели дека наишол на опструкции од Народна банка и Државни патишта во последното бележење на загуба

„Бетон“ вели дека наишол на опструкции од Народна банка и Државни патишта во последното бележење на загуба

ЕВН: Голем интерес кај домаќинствата за продажба на електрична енергија

ЕВН: Голем интерес кај домаќинствата за продажба на електрична енергија

Житото од Украина се доставува низ целиот свет

Житото од Украина се доставува низ целиот свет