26 Јануари, 2021
0.0399

Румен Радев: Борисов и Заев да не потпишуваат нова декларација без јасни критериуми

Објавено во: Балкан 27 Ноември, 2020


Со години, владата даваше слатки ветувања за безусловна поддршка за членството на Северна Македонија во ЕУ, а за резултатот што го гледаме денес - премногу доцна се сети владата, дека мора да го брани националниот интерес и затоа падна во изолација, коментира Румен Радев, бугарскиот претседател на денешната прес-конференција.

Шефот на Бугарија, чија партија е опозиција, прогнозира дека епилогот во декември е потпишување на нова декларација помеѓу македонскиот и бугарскиот премиер - Зоран Заев и Бојко Бориосв.

- Владата неуспешно се обиде да ги убеди нашите европски партнери дека условите од нашата позиција на национална рамка, усвоена со консензус од парламентот, мора да бидат поставени во рамката за преговори. Затоа, сега би била голема грешка ако премиерите Борисов и Заев играат малку театар за публиката и повторно потпишат список со желби во форма на декларација, како што е договорот од 2018 година - без јасни критериуми, без механизми за верификација и без показатели за исполнување, предупреди Радев.

Имаме најголем интерес и желба нашите браќа од Република Северна Македонија да ја добијат нивната европска перспектива и затоа мора сега да почекаме да се смират емоциите и да се вооружиме со трпеливост за отворен и смирен разговор за да можеме да ги видиме многу јасно позициите на обете страни, смета Радев.

Бугарскиот претседател смета дека зад оваа фасада продолжуваат да гнијат проблемите што ги носи режимот на Тито и неговата идеологија  Бугарија треба да ги одобри преговорите на Македонија со ЕУ откако, вели тој, ќе бидат признаени објективни историски факти и кога процесите на искоренување на говорот на омраза и злоупотребата на бугарскиот  национален идентитет и суверенитет ќе станат одржливи и неповратни.

- Во спротивно тоа би значело, наместо интеграција на нашите партнери, интегрирање на проблеми. Бугарија е одговорна членка на ЕУ и не може да си го дозволи тоа, заклучи шефот на државата


Можеби ќе ве интересира

ОД ДЕНЕСКА НЕМА ВАКЦИНИРАЊЕ БЕЗ ЗАКАЖАН ТЕРМИН - српската Влада ги повикува граѓаните прво да се регистрираат

ОД ДЕНЕСКА НЕМА ВАКЦИНИРАЊЕ БЕЗ ЗАКАЖАН ТЕРМИН - српската Влада ги повикува граѓаните прво да се регистрираат

За 20.000 евра татко ја продал својата ќерка

За 20.000 евра татко ја продал својата ќерка

Се дозна по чии налог бил прислушуван Вучиќ и каде завршувале транскриптите - еве што кажа раководителот на Управата

Се дозна по чии налог бил прислушуван Вучиќ и каде завршувале транскриптите - еве што кажа раководителот на Управата

Грција регистрира позитивни случаи на новиот сој на граничните премини

Грција регистрира позитивни случаи на новиот сој на граничните премини

БЕШЕ СЕРИОЗНО: Воспаление на целиот абдомен, белите дробови.... - Чеда Јовановиќ прв пат во јавноста по излегувањето од болница

БЕШЕ СЕРИОЗНО: Воспаление на целиот абдомен, белите дробови.... - Чеда Јовановиќ прв пат во јавноста по излегувањето од болница

Приведен српскиот пејач Аца Лукас

Приведен српскиот пејач Аца Лукас

United Group ја презеде бугарската Нова ТВ

United Group ја презеде бугарската Нова ТВ

Немаат мир: Ноќеска три земјотреси кај Петриња

Немаат мир: Ноќеска три земјотреси кај Петриња

Од коронавирусот почина српскиот началник за вонредни ситуации

Од коронавирусот почина српскиот началник за вонредни ситуации