22 Септември, 2020
0.0178

Русија денеска прва во светот ја регистрираше вакцината против коронавирусот, Путин ја објави веста

Објавено во: Свет 11 Август, 2020

Русија прва во светот денеска регистрираше вакцина против коронавирусот, објави претседателот Владимир Путин на состанокот со владата.

„Колку што знам, утрово е регистрирана првата вакцина против епидемијата со коронавирус. Знам дека делува доста ефикасно, формира стабилен имунитет и, повторувам, ги помина сите потребни тестови“, рече шефот на државата.

Тој исто така изјави дека една од неговите ќерки била вакцинирана против Ковид-19.

„Во одредена смисла, таа учествуваше во експериментот. По првото вакцинирање, нејзината температура беше 38, следниот ден - 37 и тоа е сè“, рече Путин.

Претседателот истакна дека „многу луѓе воопшто немаат никакви надворешни манифестации“ или температура по имунизацијата.

Директор на Институтот за истражување на епидемиологија и микробиологија,, професор Александар Гинтсбург, ја прогласи вакцината за успешна.и им честиташе на научниците.

"Се надевам дека ќе успееме да започнеме во блиска иднина со масовно производство на оваа вакцина. Со цел сите што сакаат, исклучиво доброволно, да ги искористат достигнувањата на нашите специјалисти “, рече тој.

Планирано е да се произведува на две локации - во самиот Институт и во компанијата „Бинофарм“, најави министерот за здравство Михаил Мурашко.

Предклиничките студии беа спроведени од страна на Националниот центар за епидемиологија и микробиологија и на истражувачкиот институт на Министерството за одбрана, а клинички студии беа спроведени на Институтот Сеченов и филијалата на Главната воена болница Бурденко.

Испитувањата во кои учествуваат илјадници луѓе ќе продолжат, додаде Мурашко, а имунитетот би требало да трае две години.

Според податоците на државниот регистар на лекови на Министерството за здравство, руската вакцина ќе биде во промет на 1 јануари 2021 година.


Можеби ќе ве интересира

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза