24 Јули, 2019
0.0264

Русија ќе им го врати ударот на Грците кои протераа нивни дипломати

Објавено во: Свет 18 Јули, 2018

Русија ќе преземе мерки против Грција. 

Руското Министерство за надворешни работи  денеска информираше дека протерувањето на двајца руски дипломати од Грција ќе иницира последици.

Дипломатите се обвинети и дека се обиделе да поткупат грчки официјални претставници.

Минатата недела Атина соопшти дека протерала двајца руски дипломати и им забранила на други двајца влез во земјата,  обвинувајќи ги за мешање во внатрешните работи со поттикнување демонстрации против договорот за името меѓу Атина и Скопје. 

Се верува дека „рускиот фактор“ имал дејства во северна Грција, во Света Гора, меѓу бизнис групи и митрополити на Грчката православна црква, кои биле под руска контрола. 

Изјавите на македонскиот премиер,  Зоран Заев дека бизнисмени кои имаат симпатии кон Русија ги финансираат протестите во Македонија се неосновани, изјави денеска во Москва портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

Можеби ќе ве интересира

Топлотниот бран ја натера Франција да исклучи нуклеарни реактори

Топлотниот бран ја натера Франција да исклучи нуклеарни реактори

Иран беше и ќе остане чувар на безбедноста на Персискиот залив, порачува Рохани

Иран беше и ќе остане чувар на безбедноста на Персискиот залив, порачува Рохани

Мегапожари ја очекуваат Европа

Мегапожари ја очекуваат Европа

(ВИДЕО) Се појави снимка од екипажот на запленетиот британски танкер

(ВИДЕО) Се појави снимка од екипажот на запленетиот британски танкер

Вечерва најтопла ноќ во историјата во Европа

Вечерва најтопла ноќ во историјата во Европа

ТРАМП СЕ ЗАКАНИ ЗA АВГАНИСТАН: Војната ќе ја добие за недела, а земјата ќе биде збришана

ТРАМП СЕ ЗАКАНИ ЗA АВГАНИСТАН: Војната ќе ја добие за недела, а земјата ќе биде збришана

(ВИДЕО) Работат како робови, а живеат како во логори

(ВИДЕО) Работат како робови, а живеат како во логори

(ВИДЕО) ЕУ РЕАГИРА: Израел урива палестински домови во Ерусалим

(ВИДЕО) ЕУ РЕАГИРА: Израел урива палестински домови во Ерусалим

ПЕКОЛ: Топлотен бран однесе жртви

ПЕКОЛ: Топлотен бран однесе жртви