26 Септември, 2022
0.0286

РУСИЈА - ПОБЕДНИК ВО КРИЗАТА НА ЕНЕРГЕТСКИОТ ПАЗАР: Москва ја молзе својата нафтена „кеш крава“ и заработува стотици милиони долари-Блумберг

Објавено во: Економија 11 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Русија е победник на енергетскиот пазар, пишува колумнистот на Блумберг Хавиер Блас.

Според него, Русија успешно се справува со санкциите на ЕУ, додека самата Унија оваа есен би можела да се соочи со голема енергетска криза.

-Москва ја молзе својата нафтена „кеш крава“, заработувајќи стотици милиони долари секој ден за да ја финансира инвазијата на Украина и да купи домашна поддршка за војната. Откако европските санкции против рускиот извоз на сурова нафта ќе започнат од ноември, владите во регионот ќе се соочат со тешки избори бидејќи енергетската криза ќе почне да ги гризе потрошувачите и компаниите, пишува Блас.

Блас вели дека во јули руското производство на нафта се вратило на нивото пред почетокот на рускиот напад врз Украина, во просек од 10,8 милиони барели дневно.

„Русија најде нови купувачи за милионите барели дневно што европските рафинери на нафта престанаа да ги купуваат поради самонаметнати санкции“, напиша колумнист кој пишува за енергијата и суровини за агенцијата Њујорк.

Поголемиот дел од таа сурова нафта оди во Азија, особено во Индија, како и во Турција и на други места на Блискиот Исток, тврди тој.

Блас изјави дека нафтата Брент е околу 100 долари за барел, а бидејќи Русија може да понуди помали попусти, големи средства одат во Кремљ, а енергетските санкции против Москва не функционираат.

Според неговите зборови, рускиот претседател Владимир Путин може да си дозволи да се откаже од приходите од продажбата на гас во Европа, која се подготвува за големи поскапувања на гасот и потенцијален недостиг.

ФОТО: EPA/ALEXEY NIKOLSKY


Можеби ќе ве интересира

ПОСКАПИ И ДО 50 ОТСТО: Русите кои бегаат во Србија „ги надуваа“ цените на кириите

ПОСКАПИ И ДО 50 ОТСТО: Русите кои бегаат во Србија „ги надуваа“ цените на кириите

Германската RWE и емиратската ADNOC склучија договор за испорака на гас

Германската RWE и емиратската ADNOC склучија договор за испорака на гас

ШТО СЕ СЛУЧУВА НА ПАЗАРОТ? Цената на нафтата продолжува да паѓа - поради ова целиот свет е во паника

ШТО СЕ СЛУЧУВА НА ПАЗАРОТ? Цената на нафтата продолжува да паѓа - поради ова целиот свет е во паника

ЕКОНОМИЈАТА НИКОГАШ НЕ Е ЗДОДЕВНА ВО ФАКТОР - 10 години ексклузивни и проверени бизнис вести, 10 ГОДИНИ ДОВЕРБА

ЕКОНОМИЈАТА НИКОГАШ НЕ Е ЗДОДЕВНА ВО ФАКТОР - 10 години ексклузивни и проверени бизнис вести, 10 ГОДИНИ ДОВЕРБА

ДАУТИ БИЗНИС ФОРУМ

ДАУТИ БИЗНИС ФОРУМ

Која е македонска кралица на млекото? За две години подели осум милиони евра дивиденда!

Која е македонска кралица на млекото? За две години подели осум милиони евра дивиденда!

ЕСМ бара снабдувач за покривање на загубите на струја што се крадат

ЕСМ бара снабдувач за покривање на загубите на струја што се крадат

Ковачевски: Граѓаните би плаќале пет пати повисоки сметки за струја да не се субвенциите

Ковачевски: Граѓаните би плаќале пет пати повисоки сметки за струја да не се субвенциите

Кина се отвора кон светот за инвестирање, корист од тоа ќе има целото човештво

Кина се отвора кон светот за инвестирање, корист од тоа ќе има целото човештво