28 Јануари, 2023
0.0404

Русија се плаши дека мала земја ќе го има на нишан Санкт Петербург

Објавено во: Свет 24 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Русија сега тврди дека и малата Естонија е закана за неа, ако добива оружје од Западот. 

„Западните земји планираат да испорачаат на Естонија најсовремени типови на конвенционално оружје, кое е способно да го држи Санкт Петербург пред нејзиниот нишан“, изјави рускиот амбасадор во Талин, Владимир Липаев за каналот Solovyov-live.

Како што вели тој, англосаксонците имаат интерес овде да создадат антируска стража за да извршат притисок врз Русија. 

„Не зборуваме само за економски, политички, културен, туку и воен притисок“, рече тој.

Тој прашува зошто Естонија има потреба од оружје и со кого ќе војува. 

И Молдавија бара воена опрема од Западот. 
Министерот за одбрана на Молдавија, Анатолиј Носати изјави рече дека земјата побарала од западните партнери системи за противвоздушна одбрана, спротивно на досегашната политика да не купува смртоносно оружје од Запад.
Молдавија лани тврдеше дека во 2023 година Русија ќе изврши инвазија на нивната територија. Молдавија долги години има проблеми со руското малцинство во Приднестровје. 

Можеби ќе ве интересира

Италијанскиот министер за одбрана: Ако руските тенкови влезат во Киев, ќе започне Трета светска војна

Италијанскиот министер за одбрана: Ако руските тенкови влезат во Киев, ќе започне Трета светска војна

Русија: 14 починати во болница во ракетен напад на украинската армија со ХИМАРС

Русија: 14 починати во болница во ракетен напад на украинската армија со ХИМАРС

Поранешен генерал на НАТО стана претседател на Чешка

Поранешен генерал на НАТО стана претседател на Чешка

САД ја прогласи „Вагнер“ за транснационална терористичка организација

САД ја прогласи „Вагнер“ за транснационална терористичка организација

Зошто Франција не испраќа тенкови за Украина?

Зошто Франција не испраќа тенкови за Украина?

Бразил не сака да отстапи муниција за тенковите што Германија и ги испраќа на Украина

Бразил не сака да отстапи муниција за тенковите што Германија и ги испраќа на Украина

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО СИНАГОГА: Во Ерусалим загинаа осум луѓе

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО СИНАГОГА: Во Ерусалим загинаа осум луѓе

Орбан го брани Путин: Не сака ЕУ да воведе санкции за Русија

Орбан го брани Путин: Не сака ЕУ да воведе санкции за Русија

Човек одлежал над 20 години во затвор иако бил невин

Човек одлежал над 20 години во затвор иако бил невин