25 Мај, 2018
0.3318
    ALK 7872.21    -0.65%     BESK 8017.33    3.6%     GRNT 748.68    4.56%     KPSS 300    -36.31%     MPT 31000.31    0%     OHB 6396.66    -0.83%     REPL 62000    0.81%     RMDEN13 96.7    0.73%     RMDEN14 96.1    0.63%     RMDEN16 95.5    0%     RZIN 125    4.17%     SBT 1951    -0.61%     SLAV 3600    0%     STB 1015.5    -0.27%     STBP 1180.55    5.3%     STIL 130    -0.94%     TEL 278.08    2.99%     TNB 12929.5    -4.14%     TTK 881.96    2.88%     UNI 2360    -0.04%     USJE 23003    -0.63%     ZPKO 2857    0%

Русија за доброто на Европа го препорачува својот евтин природен гас

Објавено во: Економија 12 Февруари, 2018

Русија ја предупредува Европа дека во наредниот период ќе се зголеми побарувачката за гас кој ќе биде во недостиг за европските држави доколку се одлучат да се преориентираат целосно или во голема мера кон американските сојузници од кои купуваат течен гас. Тоа ќе биде многу поскапо и Европа доколку не се соработува со руските нафтени компании меѓу кои и Газпром ќе се соочи со високи цени и недоволна снабденост.

Ова го предупреди заменик-извршниот директор на рускиот концерн, Александар Медведев, во интервју за „Дојче веле“ .

„Европа целосно неправилно пресмета дека нема да ѝ бидат потребни дополнителни количества гас, а ако има потреба, таа ќе го компензира недостигот со снабдување надвор од Русија“, изјави Медведев.

Според неговите зборови, побарувачката на гас во Европа се зголемува, а што се однесува до снабдувањето со гас од Соединетите Американски Држави, според Медведев, тие ќе останат ограничени, скапи и претежно пазарно ориентирани во Азија.

Заменик-генералниот извршен директор на „Газпром“ истакна дека уделот на рускиот гас во Европа во моментот е во пораст и може да достигне 40 проценти.

„Многу сериозни аналитичари развија модел кој покажува дека Европа набргу ќе се соочи со огромен недостиг на гас, а уште полошо – со нагло зголемување на цената на ова гориво“, предупреди Медведев.


Можеби ќе ве интересира

Во европска држава годишно се перат над 11 милијарди евра

Во европска држава годишно се перат над 11 милијарди евра

ГУВЕРНЕРОТ НА НБРМ И МИНИСТЕРОТ ЗА ФИНАНСИИ ПРИСУСТВУВАА НА МИНИСТЕРСКИОТ ДИЈАЛОГ ПОМЕЃУ ЕУ И ЗЕМЈИТЕ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН И ТУРЦИЈА

ГУВЕРНЕРОТ НА НБРМ И МИНИСТЕРОТ ЗА ФИНАНСИИ ПРИСУСТВУВАА НА МИНИСТЕРСКИОТ ДИЈАЛОГ ПОМЕЃУ ЕУ И ЗЕМЈИТЕ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН И ТУРЦИЈА

ПОСЛЕДЕН ЧИН НА РУСКИОТ ТАЈКУН: Како Олег Дерипаска ќе се спасува од санкциите на САД?

ПОСЛЕДЕН ЧИН НА РУСКИОТ ТАЈКУН: Како Олег Дерипаска ќе се спасува од санкциите на САД?

Гигантот "Дојче банк" ќе подели откази на 7000 вработени

Гигантот "Дојче банк" ќе подели откази на 7000 вработени

Дуковска: Tрeба да се спречи трансгенерациското пренесување на сиромаштијата

Дуковска: Tрeба да се спречи трансгенерациското пренесување на сиромаштијата

СКАПА ЕНЕРГИЈА: Ветер, сонце, биогас од што најдобро се заработува?

СКАПА ЕНЕРГИЈА: Ветер, сонце, биогас од што најдобро се заработува?

Ова се 20-те најбогати земји во светот

Ова се 20-те најбогати земји во светот

Јавниот долг ќе руши плафон: Владата планира да го зголеми долгот до 54,8 отсто од БДП

Јавниот долг ќе руши плафон: Владата планира да го зголеми долгот до 54,8 отсто од БДП

ЗА ЕДНА ГОДИНА: Драстичен пораст на исклучени поради неплатена струја

ЗА ЕДНА ГОДИНА: Драстичен пораст на исклучени поради неплатена струја