12 Август, 2022
0.0210

„РУСИТЕ ГО КРАДАТ УКРАИНСКОТО ЖИТО И ГО ПРОДАВААТ ВО СТРАНСТВО“: Кулеба тврди-товарат жито на бродови кои заминуваат преку Босфор

Објавено во: Свет 24 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, ги обвини Русите нарекувајќи ги крадци кои го крадат украинското жито за да го продадат во странство. Кулеба е категоричен дека товарат жито на бродови кои потоа го испраќаат преку Босфор на продажба во странство.

„Ги повикувам сите земји да бидат внимателни и да ги отфрлат сите такви понуди. Не купувајте украдено. Не дозволувајте да станете соучесник во руските злосторства“, напиша Кулеба на Твитер, пренесува британскиот јавен сервис Би-Би-Си.

Медиумот сепак напоменува дека нема потврда за овие тврдења на шефот на украинската дипломатија и дека Русија денеска ги отфрлила како „фалсификувани“ фотографиите на кои се гледа како бродови товараат жито на Крим.


ФОТО: CNN Print Screen

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Во Долината на смртта имаше невреме кое се случува еднаш во 1.000 години

(ВИДЕО) Во Долината на смртта имаше невреме кое се случува еднаш во 1.000 години

Руските државјани со шенген визи нема да можат да влезат во една европска земја

Руските државјани со шенген визи нема да можат да влезат во една европска земја

(ВИДЕО) ЗАЛОЖНИЧКА ДРАМА ВО БАНКА ВО БЕЈРУТ: Човек си ги бара парите за да ја плати операцијата на татко му

(ВИДЕО) ЗАЛОЖНИЧКА ДРАМА ВО БАНКА ВО БЕЈРУТ: Човек си ги бара парите за да ја плати операцијата на татко му

Европа се соочува со суша каква немало цели пет века

Европа се соочува со суша каква немало цели пет века

Зеленски најави одмазда и повика на отпор во окупираните територии

Зеленски најави одмазда и повика на отпор во окупираните територии

Резников вели дека руските зборови не вредат ништо

Резников вели дека руските зборови не вредат ништо

Извршниот директор на „Модерна“ вели дека вакцините против Ковид ќе еволуираат како „ајфон“

Извршниот директор на „Модерна“ вели дека вакцините против Ковид ќе еволуираат како „ајфон“

KИНА ПРОГОВОРИ ЗА ИДНИНАТА НА ТАЈВАН: Објавен е документ за мирно обединување

KИНА ПРОГОВОРИ ЗА ИДНИНАТА НА ТАЈВАН: Објавен е документ за мирно обединување

„ОСВЕН АКО НЕ САКАТЕ НЕПРИЈАТНО ЖЕЖОК ЛЕТЕН ОДМОР, НЕ ДОАЃАЈТЕ НА УКРАИНСКИОТ КРИМ“ - Министерството за одбрана се исмева со руските туристи

„ОСВЕН АКО НЕ САКАТЕ НЕПРИЈАТНО ЖЕЖОК ЛЕТЕН ОДМОР, НЕ ДОАЃАЈТЕ НА УКРАИНСКИОТ КРИМ“ - Министерството за одбрана се исмева со руските туристи