25 Јуни, 2022
0.0282

Русите го мачеле и убиле фотографот Левин, а војникот кој бил со него го запалиле

Објавено во: Свет 22 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Руски војници го убиле украинскиот фотограф Макс Левин. 

Истрагата на Репортери без граници го потврди погубувањето на познатиот украински фотограф Левин. 

Русите ги убиле фоторепортерот и војникот што го придружувал додека ги пребарувале шумите окупирани во потрага по исчезнатиот дрон на фотографот, објавија денеска Репортери без граници. 

Од организацијата се вратиле на местото каде се пронајдени телата на Макс Левин и на војникот Олексиј Чернишов на 1 април во шума северно од главниот град Киев. Групата соопшти дека изброила 14 дупки од куршуми во запалениот дел од нивниот автомобил, кој сè уште е таму. Пронајдени се и остатоци од оброци од храна, кутии цигари и друго ѓубре што се чини го оставиле руски војници.

Некои од работите на Левин и Чернишов, вклучително и личните документи на војникот и делови од неговиот панцир и шлемот на фотографот, се пронајдени таму. 

Украински тим со детектори за метал, открил куршум закопан во почвата каде што лежело телото на Левин, се вели во соопштението. 

Во близина на местото каде е пронајдено изгореното тело на Чернишов имало канта за бензин.

Репортери без граници соопштија дека нивните наоди „покажуваат дека двајцата мажи несомнено биле ладнокрвно егзекутирани“, веројатно откако биле испрашувани и мачени. Репортери без граници доказите што ги собрале им ги предале на украинските истражители. Левин имаше 40 години, и е татко на четири деца. Русија на 24 февруари ја почна инвазијата на Украина. 

Можеби ќе ве интересира

ГОЛЕМИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ВИСОКАТА КОМАНДА НА РУСКАТА АРМИЈА - Путин разрешил двајца генерали

ГОЛЕМИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ВИСОКАТА КОМАНДА НА РУСКАТА АРМИЈА - Путин разрешил двајца генерали

СЕ ПЛАШАМ ДЕКА ЕВРОПСКИТЕ ЗЕМЈИ ЌЕ ЈА ПРИСИЛАТ УКРАИНА НА ЛОШ МИР - Борис Џонсон вели дека тоа е поради економските последици

СЕ ПЛАШАМ ДЕКА ЕВРОПСКИТЕ ЗЕМЈИ ЌЕ ЈА ПРИСИЛАТ УКРАИНА НА ЛОШ МИР - Борис Џонсон вели дека тоа е поради економските последици

СРБИН СВЕДОК НА СТРАВИЧНИОТ НАПАД ВО ОСЛО - Седам покрај организаторот, проверува дали другите гости од странство се живи (ВИДЕО)

СРБИН СВЕДОК НА СТРАВИЧНИОТ НАПАД ВО ОСЛО - Седам покрај организаторот, проверува дали другите гости од странство се живи (ВИДЕО)

ИЗБОРОТ НА ЖИВОТОТ Е НАША ОДГОВОРНОСТ ЗА ИДНИНАТА - Ватикан ја пофали одлуката за абортусот, за Бајден ова е тажен ден за Америка

ИЗБОРОТ НА ЖИВОТОТ Е НАША ОДГОВОРНОСТ ЗА ИДНИНАТА - Ватикан ја пофали одлуката за абортусот, за Бајден ова е тажен ден за Америка

ПРАТЕНИК ОД РУСКАТА ДУМА УПАТИ МОРНИЧАВИ ЗАКАНИ КОН ЕДНА ЕВРОПСКА ДРЖАВА - ако дојде до трета светска војна, вие сте први на удар

ПРАТЕНИК ОД РУСКАТА ДУМА УПАТИ МОРНИЧАВИ ЗАКАНИ КОН ЕДНА ЕВРОПСКА ДРЖАВА - ако дојде до трета светска војна, вие сте први на удар

Нов земјотрес го погоди Авганистан и однесе пет жртви

Нов земјотрес го погоди Авганистан и однесе пет жртви

Хајдаи: Останувањето на позиции кои беа немилосрдно гранатирани со месеци едноставно нема смисла

Хајдаи: Останувањето на позиции кои беа немилосрдно гранатирани со месеци едноставно нема смисла

Поради војната во Украина на 50 милиони луѓе им се заканува глад

Поради војната во Украина на 50 милиони луѓе им се заканува глад

На руски војник ќе му се суди за убиство на цивил и силување на неговата сопруга

На руски војник ќе му се суди за убиство на цивил и силување на неговата сопруга