30 Јуни, 2022
0.0236

Русите контролираат 55 отсто од Доњецк

Објавено во: Свет 23 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Русите зазедоа повеќе од половина градови во Доњецк, пишува Си Ен Ен. Украинците ги чекаат тешки борби. Русите продолжуваат да го гранатираат автопатот Бакмут-Лисичанск за да ги отсечат градот Северодоњецк и Лисичанск и да го спречат снабдувањето на украинските сили.

Само 45 отсто од источниот регион на Доњецк е под контрола на украинските сили, што значи дека останатите 55 отсто се под контрола на руските сили. 

„Тешко е да се каже дека останатите градови и територии се под непријателска контрола, бидејќи руските сили ги уништуваат тие градови. Тоа се само територии“, изјави Павло Кириленко, шеф на украинската воена управа на регионот Доњецк.

Генералштабот на украинските вооружени сили во четвртокот го потврди губењето на Раи-Александровка и Лоскутивка, кои се на пет километри од Лисичанск.

„Украинската војска можеби ќе мора да се повлече од Лисичанск, градот на првата линија на фронтот на границата на одметната проруска област за да го избегне опколувањето, откако проруските сепаратисти помогнати од руската војска успеале да заземат две насилства јужно од градот“, изјави во четвртокот украинскиот гувернер на регионот Серхиј Хајдај.

Русија на 24 февруари ја почна инвазијата на Украина. 

foto EPA

Можеби ќе ве интересира

Ако Литванија не се вразуми, Русија ќе се одмазди

Ако Литванија не се вразуми, Русија ќе се одмазди

Зошто Путин однесе две сабји во Туркменистан?

Зошто Путин однесе две сабји во Туркменистан?

(ВИДЕО) Страотните поплави во Австрија однесоа и жртва

(ВИДЕО) Страотните поплави во Австрија однесоа и жртва

Нема да победиш во војната против Украина, порака од европски политичар до Путин

Нема да победиш во војната против Украина, порака од европски политичар до Путин

Дали Херсон ќе стане дел од Русија?

Дали Херсон ќе стане дел од Русија?

Воспитувачка не можела да поднесе плачење на дете и го отрула со средство за чистење на одводи

Воспитувачка не можела да поднесе плачење на дете и го отрула со средство за чистење на одводи

БЕЛОРУСИЈА МОЖЕБИ СЕ ПОДГОТВУВА ЗА НАПАД НА УКРАИНА - има многу лудо оправдување за тоа

БЕЛОРУСИЈА МОЖЕБИ СЕ ПОДГОТВУВА ЗА НАПАД НА УКРАИНА - има многу лудо оправдување за тоа

Захарова вели дека Бугарија протерува руски дипломати по наредба на надворешни сили

Захарова вели дека Бугарија протерува руски дипломати по наредба на надворешни сили

Зеленски: Сакавте да убиете што повеќе луѓе, украинскиот претседател за нападот на трговскиот центар

Зеленски: Сакавте да убиете што повеќе луѓе, украинскиот претседател за нападот на трговскиот центар