05 Октомври, 2022
0.0306

РУСИТЕ МАСОВНО НА УЛИЦИТЕ НА МОСКВА - бараат анексија на истокот на Украина

Објавено во: Свет 23 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Русите масовно излегоа на улиците на Москва и Санкт Петербург на собир за поддршка на припојувањето на окупираниот украински регион Донбас кон Русија. Во вторник, четири украински окупирани региони - Доњецк, Луганск, Керсон и Запорожје - најавија референдум за приклучување кон Русија од 23 до 27 септември. Одлуката беше поздравена од руските власти и осудена од западните политичари.

Луѓето на масовниот собир носеа руски знамиња, знамиња со рускиот симбол „З“ и натпис „Руси, Украинци, една нација, една земја“.

Фото: ЕПА

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Момче запроси девојка за време на натпревар, а таа бесна му удри шлаканица

(ВИДЕО) Момче запроси девојка за време на натпревар, а таа бесна му удри шлаканица

Какво унапредување доби Кадиров од Путин?

Какво унапредување доби Кадиров од Путин?

(ФОТО) ГРАДОТ Е ХОРОР: Зеленски објави фотографии од уништениот Лиман

(ФОТО) ГРАДОТ Е ХОРОР: Зеленски објави фотографии од уништениот Лиман

ПЛАЌААТ И ПО 100 ЕВРА НА ДЕН: Русите бегаат од мобилизација и заминуваат во Белорусија

ПЛАЌААТ И ПО 100 ЕВРА НА ДЕН: Русите бегаат од мобилизација и заминуваат во Белорусија

РУСИТЕ ТВРДАТ: Ги запревме Украинците во пробивот кај Керсон - Од утрово нема нови движења

РУСИТЕ ТВРДАТ: Ги запревме Украинците во пробивот кај Керсон - Од утрово нема нови движења

Тројца научници добитници на Нобеловата награда за хемија за „генијална“ алатка за градење молекули

Тројца научници добитници на Нобеловата награда за хемија за „генијална“ алатка за градење молекули

Си-Ен-Ен: Путин назначува „вршители“ на четири анектирани украински региони, што е во спротивност со меѓународното право

Си-Ен-Ен: Путин назначува „вршители“ на четири анектирани украински региони, што е во спротивност со меѓународното право

Џорџ Фридман: Што ја тера Русија да мисли дека може да победи во војната?

Џорџ Фридман: Што ја тера Русија да мисли дека може да победи во војната?

Лајен: ЕУ да ја ограничи цената на гасот и да ја заштити инфраструктурата

Лајен: ЕУ да ја ограничи цената на гасот и да ја заштити инфраструктурата