06 Декември, 2022
0.0209

Русите објавија карта до каде се нивните нови граници

Објавено во: Свет 04 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Русија објави до каде се нејзините нови граници. 

Советот на руската федерацијата на пленарна седница денеска едногласно одобри четири федерални уставни закони за прием на таканаречените Народни републики Доњецк и Луганск, како и регионите Запорожје и Херсон во Русија.

Документите сега се враќаат во Кремљ каде треба да ги потпише претседателот Владимир Путин за да заврши процесот на формалното припојување на четирите региони, кои претставуваат околу 18 отсто од признатата територија на Украина. 

Русија ја прогласи анексијата по одржувањето на, како што вели референдумите во окупираните области на Украина.

Но, Русија повеќе нема целосна контрола на ниту една од четирите украински провинции за кои вели дека ги анектирала минатата недела, откако украинските војници  напредувале десетици километри кај Херсон. Украинските власти  потврдија, но без многу детали. 

Украина го направи најголемиот пробив на југот од почетокот на војната, брзо напредуваат и на исток. Инаку, Украина не сака да прави компромис за територија.  Војната почна на 24 февруари, кога во раните утрински часови, Русија ја нападна Украина. 

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ДО ЕДНА ГОДИНА ЗАТВОР ЗА ВОНБРАЧЕН СЕКС: Индонезија донесе ваков закон, важи и за странците

ДО ЕДНА ГОДИНА ЗАТВОР ЗА ВОНБРАЧЕН СЕКС: Индонезија донесе ваков закон, важи и за странците

„БЕШЕ ПОСЕБНА, ТЕ САКАМ КИРСТИ“: Џон Траволта се прости од актерката која не се избори со ракот

„БЕШЕ ПОСЕБНА, ТЕ САКАМ КИРСТИ“: Џон Траволта се прости од актерката која не се избори со ракот

Путин: Трансформацијата на светскиот поредок започна

Путин: Трансформацијата на светскиот поредок започна

Нов земјотрес во Индонезија, удар со јачина од 6,2 степени ги погоди Бали и Јава

Нов земјотрес во Индонезија, удар со јачина од 6,2 степени ги погоди Бали и Јава

РУСИТЕ НЕ ЈА ДАВААТ ЗАПОРОЖЈЕ НА НИКАКВА „ТРЕТА СТРАНА“ - Захарова вели дека не може да се очекува нивно повлекување

РУСИТЕ НЕ ЈА ДАВААТ ЗАПОРОЖЈЕ НА НИКАКВА „ТРЕТА СТРАНА“ - Захарова вели дека не може да се очекува нивно повлекување

Во руски воздушни бази далеку од фронтот имаше експлозии, не е познато дали Украина поседува ваква муниција

Во руски воздушни бази далеку од фронтот имаше експлозии, не е познато дали Украина поседува ваква муниција

Mоже ли Макрон да ја запре војната во Украина?

Mоже ли Макрон да ја запре војната во Украина?

Meркел вели дека Путин пред повеќе години можел да ја прегази Украина

Meркел вели дека Путин пред повеќе години можел да ја прегази Украина

Кои eвропски градови имаат најпристапни цени за туристите?

Кои eвропски градови имаат најпристапни цени за туристите?