01 Октомври, 2022
0.0257

РУСКАТА АГЕНЦИЈА ЈА ОБЈАВИ МОЖНАТА ПРИЧИНА ЗА ЕКСПЛОЗИЈАТА НА КРИМ: продолжува евакуацијата на населението

Објавено во: Свет 16 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Во северниот дел на Крим експлодира складиште за муниција, јави руската новинска агенција ТАСС, повикувајќи се на управата на селото Мајское. ТАСС додава дека во тек е евакуација на локалното население.

Министерството за одбрана на Руската Федерација потврди дека дошло до експлозија во магацин за оружје на Крим, но дека нема сериозно повредени.

Претходно во вторникот РИА исто така извести за пожар во трафостаница на Крим на 20 километри од селото, пренесува Ројтерс.


Крим, кој е под руска контрола од 2014 година, беше главната почетна точка за воената кампања што Русија ја започна во Украина на 24 февруари.

Украина официјално не ја потврди или негираше одговорноста за пријавените експлозии на Крим во последните денови, јавува Ројтерс.

- Потсетување: Крим како нормална земја е - Црно Море, планини, рекреација и туризам, но Крим окупиран од Русите е - магацински експлозии и висок ризик од смрт за напаѓачите и крадците, твитна советникот на украинскиот претседател Михаило Подољак по експлозиите во вторникот. 

Руските извештаи не прецизираат колку вкупно експлозии се случиле.

Минатата недела, серија експлозии во воена воздухопловна база во градот Новофедоривка, на западниот брег на Крим, се чини дека предизвикале голема штета и уништиле неколку руски воени авиони, според комерцијалните сателитски снимки.

Русија го нарече инцидентот несреќен случај.

Фото: Принскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

Роботот „Оптимус“ на Тесла, претставен на „Денот на вештачката интелигенција“ (ВИДЕО)

Роботот „Оптимус“ на Тесла, претставен на „Денот на вештачката интелигенција“ (ВИДЕО)

И РУСИТЕ ПОТВРДИЈА: Украинската војска го окупираше Лиман, руската армија се повлече надвор од градот

И РУСИТЕ ПОТВРДИЈА: Украинската војска го окупираше Лиман, руската армија се повлече надвор од градот

ДЕСЕТ ДЕЦА И ВКУПНО 18 ЛИЦА СЕ ПОВРЕДЕНИ ВО ЕКСПЛОЗИЈА НА ФЕСТИВАЛ ВО ШПАНИЈА, од експеримент до трагедија

ДЕСЕТ ДЕЦА И ВКУПНО 18 ЛИЦА СЕ ПОВРЕДЕНИ ВО ЕКСПЛОЗИЈА НА ФЕСТИВАЛ ВО ШПАНИЈА, од експеримент до трагедија

МААЕ БАРА ОДГОВОРИ ОД РУСИЈА ЗА ГЕНЕРАЛНИОТ ДИРЕКТОР НА ЗАПОРОЖЈЕ, по најновата драма во нуклеарната централа

МААЕ БАРА ОДГОВОРИ ОД РУСИЈА ЗА ГЕНЕРАЛНИОТ ДИРЕКТОР НА ЗАПОРОЖЈЕ, по најновата драма во нуклеарната централа

Меган и Хари се борат да го стопираат емитувањето на документарниот филм: Не сакаат светот да слушне што кажале

Меган и Хари се борат да го стопираат емитувањето на документарниот филм: Не сакаат светот да слушне што кажале

Тинејџерка почина од самоповредување - истрагата откри дека страдала од „негативни ефекти од онлајн содржини“

Тинејџерка почина од самоповредување - истрагата откри дека страдала од „негативни ефекти од онлајн содржини“

КРЕМЉ ЗА ЕКСПЛОЗИИТЕ НА СЕВЕРНИОТ ТЕК: Саботажата на гасоводот ја извршиле англосаксонците

КРЕМЉ ЗА ЕКСПЛОЗИИТЕ НА СЕВЕРНИОТ ТЕК: Саботажата на гасоводот ја извршиле англосаксонците

УАПСЕН ПОЗНАТ ФУДБАЛЕР! Хаос во Иран – им даде поддршка на демонстрантите, па му беше одземена слободата!

УАПСЕН ПОЗНАТ ФУДБАЛЕР! Хаос во Иран – им даде поддршка на демонстрантите, па му беше одземена слободата!

СИ-ЕН-ЕН: РУСИЈА СЕГА КОНТРОЛИРА ПОМАЛКУ ТЕРИТОРИЈА ОД ПОЧЕТОКОТ, Пресвртни точки во инвазијата на Украина

СИ-ЕН-ЕН: РУСИЈА СЕГА КОНТРОЛИРА ПОМАЛКУ ТЕРИТОРИЈА ОД ПОЧЕТОКОТ, Пресвртни точки во инвазијата на Украина