25 Јуни, 2022
0.0234

РУСКАТА ЕЛИТА САКА ПУТИН ДА ОТСТАПИ ОД ФУНКЦИЈАТА: „Веројатно речиси и да нема никој кој е среќен со Путин“

Објавено во: Свет 26 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Независен руски медиум објави дека се поголем број припадници на руската елита се незадоволни од претседателот Владимир Путин, вклучително и некои кои ја поддржуваат неговата инвазија на Украина.

Медуза, независна веб-страница за вести на руски и на англиски јазик со седиште во Латвија, објави за зголемениот песимизам меѓу членовите на елитата. Во текот на трите месеци откако Путин и нареди на својата војска да ја нападне Украина, целокупното мислење за претседателот и војната се сменија неколку пати, пренесува Newsweek.

Веб-страницата напиша дека првичната одлука на Путин да оди во војна „ги згрози повеќето  функционери на Кремељ, кои се плашеа дека западните санкции ќе ги уништат нивните кариери, а можеби дури и нивните животи“. Наскоро, сепак, патриотизмот донесе некои провоени чувства, но тоа исчезна до април. Сега, многу угледни луѓе сакаат војната да заврши.

Русија е тешко погодена од невидените санкции што и ги наметнаа САД и другите нации поради инвазијата на Украина. Земјата доживеа побавен економски раст од очекуваниот во првиот квартал од 2022 година, а владата на Обединетото Кралство во април предвиде дека Русија наскоро ќе западне во најдлабоката рецесија од распадот на Советскиот Сојуз.

Руската независна информативна страница Медуза во вторникот објави дека членовите на руската елита стануваат се понезадоволни од раководството на рускиот претседател Владимир Путин.

Санкциите се ставени на руски медиуми, олигарси и функционери на Кремљ, како и на самиот Путин. Санкционирани се и разни руски организации и бизниси, а САД го забранија увозот на руска нафта во март.

„Веројатно речиси и да нема никој кој е среќен со Путин“, Медуза цитираше неименуван извор близок до Кремљ. „Бизнисмените и многу членови на Кабинетот се незадоволни што претседателот ја започна оваа војна без да размисли за обемот на санкциите. Нормалниот живот под овие санкции е невозможен“.

Дополнително, руските бизнисмени и државните функционери, наводно, се незадоволни од раководството на Путин, бидејќи реалноста на лошата економија станува алармантна. Медуза објави дека нејзини извори од  Кремљ рекле дека има зголемени дискусии за наследникот на Путин.

„Не е дека тие сакаат да го соборат Путин во моментов или дека подготвуваат заговор, но постои желба тој да не управува со државата можеби во догледна иднина“, изјавил наводно еден од изворите на Медуза, пренесува Newsweek. 


Можеби ќе ве интересира

ГОЛЕМИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ВИСОКАТА КОМАНДА НА РУСКАТА АРМИЈА - Путин разрешил двајца генерали

ГОЛЕМИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ВИСОКАТА КОМАНДА НА РУСКАТА АРМИЈА - Путин разрешил двајца генерали

СЕ ПЛАШАМ ДЕКА ЕВРОПСКИТЕ ЗЕМЈИ ЌЕ ЈА ПРИСИЛАТ УКРАИНА НА ЛОШ МИР - Борис Џонсон вели дека тоа е поради економските последици

СЕ ПЛАШАМ ДЕКА ЕВРОПСКИТЕ ЗЕМЈИ ЌЕ ЈА ПРИСИЛАТ УКРАИНА НА ЛОШ МИР - Борис Џонсон вели дека тоа е поради економските последици

СРБИН СВЕДОК НА СТРАВИЧНИОТ НАПАД ВО ОСЛО - Седам покрај организаторот, проверува дали другите гости од странство се живи (ВИДЕО)

СРБИН СВЕДОК НА СТРАВИЧНИОТ НАПАД ВО ОСЛО - Седам покрај организаторот, проверува дали другите гости од странство се живи (ВИДЕО)

ИЗБОРОТ НА ЖИВОТОТ Е НАША ОДГОВОРНОСТ ЗА ИДНИНАТА - Ватикан ја пофали одлуката за абортусот, за Бајден ова е тажен ден за Америка

ИЗБОРОТ НА ЖИВОТОТ Е НАША ОДГОВОРНОСТ ЗА ИДНИНАТА - Ватикан ја пофали одлуката за абортусот, за Бајден ова е тажен ден за Америка

ПРАТЕНИК ОД РУСКАТА ДУМА УПАТИ МОРНИЧАВИ ЗАКАНИ КОН ЕДНА ЕВРОПСКА ДРЖАВА - ако дојде до трета светска војна, вие сте први на удар

ПРАТЕНИК ОД РУСКАТА ДУМА УПАТИ МОРНИЧАВИ ЗАКАНИ КОН ЕДНА ЕВРОПСКА ДРЖАВА - ако дојде до трета светска војна, вие сте први на удар

Нов земјотрес го погоди Авганистан и однесе пет жртви

Нов земјотрес го погоди Авганистан и однесе пет жртви

Хајдаи: Останувањето на позиции кои беа немилосрдно гранатирани со месеци едноставно нема смисла

Хајдаи: Останувањето на позиции кои беа немилосрдно гранатирани со месеци едноставно нема смисла

Поради војната во Украина на 50 милиони луѓе им се заканува глад

Поради војната во Украина на 50 милиони луѓе им се заканува глад

На руски војник ќе му се суди за убиство на цивил и силување на неговата сопруга

На руски војник ќе му се суди за убиство на цивил и силување на неговата сопруга