26 Ноември, 2022
0.0231

РУСКАТА НОВИНАРКА КОЈА ЖЕСТОКО ГО КРИТИКУВАШЕ ПУТИН НИКОЈ НЕ ЗНАЕ КАДЕ Е: Путин го нарекува убиец, а неговите војници фашисти

Објавено во: Свет 05 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Руската новинарка Марина Овсјаникова, која во директен пренос протестираше против нападот на Украина, денеска потврди дека побегнала од домашен притвор каде завршила поради наводно повторно ширење на лажни вести.

Се сметам себеси за целосно невина и бидејќи нашата земја одбива да ги почитува нејзините закони, одбивам да ја почитувам забраната што ми беше наметната на 30 септември 2022 година и се ослободувам од неа“, напиша таа на нејзините профили на Телеграм и на Твитер.

Нејзиниот адвокат изјави дека 44-годишната новинарка требало да се појави на рочиштето во 10 часот по московско време и дека моментално не се знае каде се наоѓа.

Во август, Овсјаникова беше осудена на два месеци домашен притвор за протестот во јули, каде што стоеше до Кремљ со плакат на кој рускиот претседател Владимир Путин го нарекува убиец, а неговите војници фашисти.

Таа се соочува со 10 години затвор за ширење лажни вести за руските вооружени сили. Нејзиниот домашен притвор требаше да трае до 9 октомври, но државниот медиум „Раша тудеј“ во саботата напиша дека таа избегала со нејзината 11-годишна ќерка и дека не се знае каде се наоѓаат.

Се уште не е јасно како успеала да побегне, а во понеделникот нејзиното име и фотографија се појавија на официјалниот список на Министерството за внатрешни работи на бегалци.

Таа во денешното соопштение потврди дека избегала и го критикуваше членот од законот според кој е обвинета за „ја кажува вистината“. Русија донесе нови закони за „намерно ширење лажни информации“ на 4 март, осум дена по почетокот на нападот врз Украина.

Претходно во март, Овсјаникова се појави пред камерите во едно телевизиско студио за време на информативна програма носејќи натпис „стоп за војната“ и „те лажат“.


Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

НАПАДНАТА АМЕРИКАНСКА БАЗА: Реакција на Пентагон

НАПАДНАТА АМЕРИКАНСКА БАЗА: Реакција на Пентагон

РУСИЈА ВО АВГУСТ САКАЛА ДА ЈА НАПАДНЕ ЈАПОНИЈА, НО СЕ ОДЛУЧИЛА ЗА УКРАИНА: Протекуваат информации

РУСИЈА ВО АВГУСТ САКАЛА ДА ЈА НАПАДНЕ ЈАПОНИЈА, НО СЕ ОДЛУЧИЛА ЗА УКРАИНА: Протекуваат информации

ВИДЕО: КАДЕ И ДА СЕ ПОЈАВИ, МАКРОН ДОБИВА ШЛАКАНИЦИ:Францускиот претседател се повеќе е на мета на незадоволните граѓани

ВИДЕО: КАДЕ И ДА СЕ ПОЈАВИ, МАКРОН ДОБИВА ШЛАКАНИЦИ:Францускиот претседател се повеќе е на мета на незадоволните граѓани

СЕ ПРАВИ НОВА ЛИСТА НА ПАТОГЕНИ ОД КОИ МОЖЕ ДА ИЗБИЕ ПАНДЕМИЈА: Болест Х, новата високоризична закана

СЕ ПРАВИ НОВА ЛИСТА НА ПАТОГЕНИ ОД КОИ МОЖЕ ДА ИЗБИЕ ПАНДЕМИЈА: Болест Х, новата високоризична закана

СЕ ИСПОЛНУВА СОНОТ НА СЕКОЈ ИСЕЛЕНИК ОД БАЛКАНОТ:Германија планира да го олесни процесот за добивање државјанство

СЕ ИСПОЛНУВА СОНОТ НА СЕКОЈ ИСЕЛЕНИК ОД БАЛКАНОТ:Германија планира да го олесни процесот за добивање државјанство

КОРОНА ВИРУСОТ ПОВТОРНО СЕ ШИРИ: Рекорден број на случаи во Кина, расте вирусот на национално ниво

КОРОНА ВИРУСОТ ПОВТОРНО СЕ ШИРИ: Рекорден број на случаи во Кина, расте вирусот на национално ниво

Факти кои можеби не сте ги знаеле за Катар

Факти кои можеби не сте ги знаеле за Катар

Путин пред мајките на војниците изјави дека не жали што ја почнал војната

Путин пред мајките на војниците изјави дека не жали што ја почнал војната

(ВИДЕО) Катар има свој „град на духови“ кој е атракција

(ВИДЕО) Катар има свој „град на духови“ кој е атракција