22 Мај, 2018
0.3590
    ALK 8079.77    -0.23%     GRNT 725.79    -2.33%     KMB 4342.88    -0.71%     MPT 30833.43    2.72%     OHB 6450    -0.75%     PKB 12500    0.01%     RMDEN16 95.5    0%     RZLV 45    2.27%     RZUS 130    4.15%     STB 1013.24    -0.91%     STBP 1108.01    0.47%     STIL 132.23    -0.56%     TKVS 3990    3.22%     TNB 13500.82    -1.58%     TPLF 1606.85    2.09%     TTK 857.29    -0.32%     UNI 2420    0%     ZILU 245    2.94%

Руската параноја во САД го направи Хојт Ји ѕвезда во регионот

Објавено во: Колумни 30 Ноември, 2017

Во САД во изминатиот период владее голема параноја околу мешањето на руските државните агенти во претседателските избори кои се одржаа лани во ноември како преку контактите со членовите на кампањата на Доналд Трамп, така преку пласирањето на материјали за лажни вести ширум светот каде во фокус беа младите од Велес кои ги ширеа сајтовите преку социјалните мрежи и преку обидите за хакирање на политичари, членови на избирачки комисии и системи за гласање во повеќе сојузни држави на САД.

Токму таа руска „пенeтрација“ како и контрата која маестрално ја одигра дипломатот Брајан Хојт Ји го направија американска ѕвезда во регионот и најверојатно иден амбасадор на САД во Република Македонија. 

Тој доколку биде назначен од Сенатот на САД и секако номиниран од претседателот Трамп, ќе има можност од Република Македонија да ја продолжи политиката за тампонирање на руското влијание како во нашата земја, така и во регионот. 

„САД се долго присутни во Западен Балкан и планираме да останеме не поради алтруистички инстикт туку затоа што ни е важно Балканот да успее, да стане просперитетно место“, рече Ји на конференцијата „Бура која претстои? Креирање на иднината на Балканот во ера на неизвесност“, во организација на Атлантски совет, што се одржа во Вашингтон. 

По успешната мисија во Македонија на Брајан Хојт Ји со што се покажа американскиот напор за разрешување на политичката криза со доделувањето на мандатот на Заев и секако прогласувањето на Талат Џафери за собраниски спикер со што тргна процесот на реформи, следна „мета“ се земјите во регионот преку прокси влијание. 

Ји беше доста директен неодамна во Белград кога им порача дека не може да седат на две столици и дека треба да одберат меѓу Вашингтон и Брисел од едната и Москва од другата страна. Ваква изјава на американски дипломат доаѓа во период на дисторзии во Стејт департментот кога државниот секретар Рекс Тилерсон се справува со каприците и нерафинираноста на претседателот Трамп, кога старите кадри од времето на Обама прават свои јадра на влијание. 

И покрај сите тие пречки Ји успеа на високо ниво да ја издигне балканската агенда со плашењето дека ете Русија ни е пред портите и мора нешто итно да се преземе. 

Да не заборавиме дека токму Груевски направи кардинална грешка што реши да им се спротистави на дипломатите од западниот свет и се обиде да заигра „казачок“, но премногу далеку беа руските инструменти за да го поддржат. 

Автор: Христијан Станоевиќ

Можеби ќе ве интересира

Малку по малку, колку да не боли, се до балчак

Малку по малку, колку да не боли, се до балчак

„Американската држава Македонија“

„Американската држава Македонија“

ДКСК-форма без суштина и без персонални решенија - до кога ?!

ДКСК-форма без суштина и без персонални решенија - до кога ?!

СТРУКТУРА НА ИЗВОЗОТ И УВОЗОТ НА ЗЕМЈОДЕЛСТВОТО

СТРУКТУРА НА ИЗВОЗОТ И УВОЗОТ НА ЗЕМЈОДЕЛСТВОТО