19 Септември, 2020
0.0172

РУСКИ ЛЕКАРИ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Еве зошто не треба да се брза со вакцината против КОВИД-19

Објавено во: Свет 08 Август, 2020

Министерството за здравство на Русија потврди дека првата вакцина во светот против ковид 19, направена од московскиот институт за микробиологија „Николај Гамалеја“, ќе биде регистрирана на 12 август.

Претходно, прегледите беа спроведени на волонтери во воената болница „Бурденко“, како и во Институтот во московскиот медицински институт „Сеченов“.

Интересно е што голем број на истакнати руски професори и експерти, меѓу нив и првиот човек на Катедрата за микробиологија, вирологија, имунологија на Медицинскиот универзитет „Сеченов“, Виталиј Зверев, тврдат дека нема потреба да се брзаме да проценат дека вакцината е ефикасна. Главната причина за тоа е премалиот примерок на луѓе што го добија.

Академик Зверев, кој истовремено е директор на Институтот за вакцини „Мехников“, објаснува дека е потребно време за да се докаже ефективноста на вакцината.

„Процесот на истражување на вакцините не може да се скрати. Во Русија, во првата фаза, беше тестирано на дваесетина волонтери, и тоа не е доволно за да се дадат заклучоци за неговата ефикасност. Во Кина учествуваа 500 волонтери во првата фаза“, вели Виталиј Зверев. И затоа не треба да брзаме со вакцинацијата на првата група за која е наменета, а тоа е, меѓу другите, доктори.

Според академското мислење, постојат два типа на ризик поради брзање. Досега непознатите ефекти на вакцината може да се појават по шест месеци или една година. Второ, нема докази или информации колку ќе трае имунитетот.

Во Институтот „Николај Гамалеја“, кој ја направи вакцината против вирусот корона, заменик-директорот за научна работа и микробиолог Денис Логунов објаснува дека вакцината е направена бргу затоа што се занимавале со вакцината против вирусот МЕРС, кој е сличен на САРС-Ков2. И тие ја избраа таканаречената векторска вакцина затоа што е безбедна и ефикасна.

„Сомневањата дека имунитетот создаден од вакцината ќе се намали со текот на времето се прерано. Фактот дека ќе се намали бројот на антитела не значи дека ќе исчезне имунитетот против короната“, вели Логунов.

Постојат неколку причини за брзање околу регистрацијата и „однапред“ пофалби за ефикасноста. Првата е желбата да се запре ковид 19 и да се намали стравот кај граѓаните. Но, постојат и други причини поврзани со научниот престиж, затоа што е важно во која земја прво ќе се појави вакцината и има огромен финансиски ефект.

За разлика од Американците, чија вакцина ќе биде најскапа (околу 50 американски долари), и каде ќе бидат потребни две дози, руската вакцина ќе биде евтина и руските граѓани ќе ја примаат бесплатно и доброволно. За проширување на пазарот, руската вакцина наскоро ќе биде тестирана во Турција и неколку други арапски земји, како и во Јужна Америка. Ако се покаже како ефикасно, ќе се произведува таму под лиценца.

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Адханом Гебрејесис, го осуди „националистичкото“ усвојување на потенцијална вакцина против коронавирус и ги предупреди богатите земји дека доколку го одржуваат третманот на себе, не можат да очекуваат дека тој ќе биде безбеден доколку сиромашните земји останат во опасност. Откако бројот на заразени со вирусот корона во светот надмина 19 милиони, Тедрос рече дека е во интерес на побогатите земји да и помогнат на секоја земја да се заштити од овој вирус.

Можеби ќе ве интересира

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

НЕ Е КАКО ВО МАРТ: Сега короната побрзо се шири во Европа

НЕ Е КАКО ВО МАРТ: Сега короната побрзо се шири во Европа

И СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОРСКА КАЗНА: Aмериканка заразила 76 луѓе со корона

И СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОРСКА КАЗНА: Aмериканка заразила 76 луѓе со корона

ЗАБОРАВАМЕ ДА ГО ДЕЗИНФИЦИРАМЕ: Преку овој предмет се пренесува коронавирусот

ЗАБОРАВАМЕ ДА ГО ДЕЗИНФИЦИРАМЕ: Преку овој предмет се пренесува коронавирусот

ЌЕ ЈА ОTСТРАНАТ КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: Maла земја сака да расчисти со своето колонијално минато

ЌЕ ЈА ОTСТРАНАТ КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: Maла земја сака да расчисти со своето колонијално минато

НАСТАВА ВО ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈА: СЗО порача што треба да направат училиштата

НАСТАВА ВО ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈА: СЗО порача што треба да направат училиштата