22 Мај, 2018
0.3563
    ALK 8079.77    -0.23%     GRNT 725.79    -2.33%     KMB 4342.88    -0.71%     MPT 30833.43    2.72%     OHB 6450    -0.75%     PKB 12500    0.01%     RMDEN16 95.5    0%     RZLV 45    2.27%     RZUS 130    4.15%     STB 1013.24    -0.91%     STBP 1108.01    0.47%     STIL 132.23    -0.56%     TKVS 3990    3.22%     TNB 13500.82    -1.58%     TPLF 1606.85    2.09%     TTK 857.29    -0.32%     UNI 2420    0%     ZILU 245    2.94%

Руски весник најавува враќање на САД во регионот

Објавено во: Балкан 04 Декември, 2017

Доколку биде прифатена, новата американска стратегија за Балканот ќе значи враќање на САД во регионот и обид да не и се дозволи на Русија јакнење на нејзините позиции, пишува весникот „Комерсант“ од Москва.

Весникот потсетува дека предлогот на новата балканска стратегија е подготвен од Атланскиот совет, кој е близок до Администрацијата на САД, и иако нема официјален карактер, тој може многу брзо да стане платформа за американската политика за Балканот.

„Комерсант“ пишува дека можната намера на Вашингтон за поактивно решавање на македонското прашање наведена во стратегијата, ја потврдуваат и информациите дека новиот американски амбасадор во Скопје ќе биде Хојт Брајан Ји, кој активно учествувал во подготовката на документот за новата балканска стратегија.

Весникот пишува дека на Балканот на објавениот документ реагираа „многу сериозно и заинтересирано“.

„Зголемен интерес, секако покажа Србија, која во него зазема посебно место. Претседателот Александар Вучиќ за докуметот изјави дека станува збор за важна тема“ - пишува московскиот весник.

Извор близок до властите во Србија за „Комерсант“ изјавил дека документот е многу позитивен за Белград, затоа што „го признава значењето на Србија во регионот и е во согласност со напорите на Белград да имаат стратешки односи со САД". 

„Комерсант“ додава дека авторите на овој документ го имале предвиде на стремеж на Белград за стратешко партенство со Вашингтон. 

Можеби ќе ве интересира

СТРАВ ВО КОСКИ: Се плашат од сограѓаните кои се бореле за ИД

СТРАВ ВО КОСКИ: Се плашат од сограѓаните кои се бореле за ИД

Бебе паднало од тереса - лекарите се борат да го спасат

Бебе паднало од тереса - лекарите се борат да го спасат

БОРБА СО „БЕЛАТА ЧУМА“: Ќе даваат пари за трето и четврто дете

БОРБА СО „БЕЛАТА ЧУМА“: Ќе даваат пари за трето и четврто дете

Катругалос: Eдно прашање влијае на друго и затоа не можеме со сигурност да говориме за договор

Катругалос: Eдно прашање влијае на друго и затоа не можеме со сигурност да говориме за договор

Изречени „пеколни“ казни за обидот за државен удар во Турција

Изречени „пеколни“ казни за обидот за државен удар во Турција

Има уапсени за ќотекот на Бутарис

Има уапсени за ќотекот на Бутарис

Бутарис нападнат и заради Македонија?

Бутарис нападнат и заради Македонија?

НЕКОЛКУ ДЕСТИНАЦИИ: Каде е најскапо, а каде најевтино за летување?

НЕКОЛКУ ДЕСТИНАЦИИ: Каде е најскапо, а каде најевтино за летување?

Зошто косовски град е во карантин?

Зошто косовски град е во карантин?