21 Април, 2018
0.0580

(ФОТО) Рускиот тајкун Абрамович ужива во Хрватска, за гориво плаќа милион евра

Објавено во: Стил 12 Септември, 2017

Јахтата Еклипса во сопственост на Роман Абрамович дошла по гориво во хрватското пристаниште Груж во Дубровник.

За потребите на пловидбата во хрватската акваторија се порачани 750 000 литри што е три четвртини вкупен капацитет во резервоарот на горивото.

Како што пишува Дубровнички весник, рускиот тајкун нарачаното гориво ќе го чини милион евра а за истото да се наточи биле потребни 40 цистерни и 40 часа.

Супер долгата јахта од 163 метри вредна 340 милиони евра Абрамович себе си ја подари за новата 2010 година, а од карактеристиките важно е да се истакне тежината од 13 000 тона, ширина од 21 метар, и цената на годишно одржување од 30 милиони евра.

Јахтата прима 62 гости и 70 членови на екипаж, а од содржини треба да се издвојат базени, сауни, кино сала, фризерски салони, градинки, ресторани, клубови и болница.

Од дополнителна „опрема“ тука се два хеликоптери, подморница, ракетни радари, спасувачки пловила и многу други системи за осигурување.

Можеби ќе ве интересира

Колку ќе заработува Роналдо со новиот договор

Колку ќе заработува Роналдо со новиот договор

Чуден експеримент за откажување од цигари

Чуден експеримент за откажување од цигари

Интервју со спец. д-р Тина Темелковска: Стигмата како непотребна бариера за заштита на менталното здравје

Интервју со спец. д-р Тина Темелковска: Стигмата како непотребна бариера за заштита на менталното здравје

Во Градски парк се одбележува Европска недела на имунизација

Во Градски парк се одбележува Европска недела на имунизација

Со ова заштедија 800 години во работни часови

Со ова заштедија 800 години во работни часови

Древните лекари со масло од роза лечеле над 20 болести!

Древните лекари со масло од роза лечеле над 20 болести!

Роџер Вотерс не сака да работи за „Белите Шлемови“

Роџер Вотерс не сака да работи за „Белите Шлемови“

Само една чашка алкохол дневно може да го скрати животот

Само една чашка алкохол дневно може да го скрати животот

Идеален за мини викенд патување: Ова е најевтинитот европски град!

Идеален за мини викенд патување: Ова е најевтинитот европски град!