26 Ноември, 2022
0.0492

„СÈ Е ОДНАПРЕД ИСПЛАНИРАНО“: Кинескиот министер за надворешни ја открива вистинската причина за посетата на Пелоси на Тајван

Објавено во: Свет 08 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Американската влада намерно ја планирала посетата на претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси на Тајван за да предизвика криза и да го зголеми своето воено присуство во регионот, изјави кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји.

– САД имаат навика прво да создаваат проблем, а потоа да го користат за спроведување на своите стратешки планови. Има знаци дека со планирањето на ненајавена посета на Пелоси, САД повторно го искористија својот стар трик и во моментов ја користат можноста да го зголемат своето воено присуство во регионот, нагласи тој, а пренесува ТАСС.

Кинеската Народноослободителна армија (ПЛА) во четвртокот започна големи воени вежби во областите околу Тајван. Вежбите, објавени во вторникот вечерта, следуваа веднаш откако претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, пристигна во посета на Тајпеј.

Тајван е управуван од локална администрација од 1949 година кога преостанатите сили на Куоминтанг предводени од Чианг Каи-шек (1887-1975) биле поразени во кинеската граѓанска војна и се засолниле на островот. Тајван го зачувал знамето и неколку други симболи на Република Кина кои постоеле пред комунистите да го заземат копното.

Според официјалниот став на Кина, кој го поддржуваат повеќето земји, вклучително и Русија, островот Тајван е една од кинеските провинции.


ФОТО: EPA/BYAMBASUREN BYAMBA-OCHIR

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СЕ ПРАВИ НОВА ЛИСТА НА ПАТОГЕНИ ОД КОИ МОЖЕ ДА ИЗБИЕ ПАНДЕМИЈА: Болест Х, новата високоризична закана

СЕ ПРАВИ НОВА ЛИСТА НА ПАТОГЕНИ ОД КОИ МОЖЕ ДА ИЗБИЕ ПАНДЕМИЈА: Болест Х, новата високоризична закана

СЕ ИСПОЛНУВА СОНОТ НА СЕКОЈ ИСЕЛЕНИК ОД БАЛКАНОТ:Германија планира да го олесни процесот за добивање државјанство

СЕ ИСПОЛНУВА СОНОТ НА СЕКОЈ ИСЕЛЕНИК ОД БАЛКАНОТ:Германија планира да го олесни процесот за добивање државјанство

КОРОНА ВИРУСОТ ПОВТОРНО СЕ ШИРИ: Рекорден број на случаи во Кина, расте вирусот на национално ниво

КОРОНА ВИРУСОТ ПОВТОРНО СЕ ШИРИ: Рекорден број на случаи во Кина, расте вирусот на национално ниво

Факти кои можеби не сте ги знаеле за Катар

Факти кои можеби не сте ги знаеле за Катар

Путин пред мајките на војниците изјави дека не жали што ја почнал војната

Путин пред мајките на војниците изјави дека не жали што ја почнал војната

(ВИДЕО) Катар има свој „град на духови“ кој е атракција

(ВИДЕО) Катар има свој „град на духови“ кој е атракција

Италијанско село е број еден во светот со стогодишни жители - која е тајната на долговечноста?

Италијанско село е број еден во светот со стогодишни жители - која е тајната на долговечноста?

(ВИДЕО) Колумбиска судијка се појави во непристојно издание на судско рочиште на Зум

(ВИДЕО) Колумбиска судијка се појави во непристојно издание на судско рочиште на Зум

Германија го олеснува процесот за добивање државјанство

Германија го олеснува процесот за добивање државјанство