16 Октомври, 2019
0.0168

САД испраќа бродови на Блискиот исток: Разурнувач исплови кон Персискиот Залив

Објавено во: Свет 21 Септември, 2019

САД испратија уништувач „Ница“, со ракетен одбранбен систем „Егис“, на северот на Персискиот Залив за да затворат „дупка во воздушната одбрана на Саудиска Арабија“, пренесува Си-Би-Ес.
Според Соединетите држави, токму преку воздушниот простор над северо-источниот регион на Саудиска Арабија, Иран, наводно, на 14 септември удри во нафтена платформа.

Според нивните информации, сличен ракета уништувач „Гонзалес“ се наоѓа и на југот на Персискиот Залив во близина на брегот на Иран. Друг американски уништувач УЈП е распореден во централниот дел на Персискиот Залив.
Во водите, во непосредна близина на теснецот Ормут, се наоѓа американски носач на авиони, Абрахам Линколн, ракета крстарење и два уништувачи. Од оваа точка, ракетните авијации и крстаречките ракети можат да достигнат до која било точка на иранската територија. САД имаат голема авијациска група во базите во регионот што вклучува стратешки бомбардери и ловци со повеќе намени.

Американскиот командант за Блискиот исток Франк Макензи оваа недела побара од Вашингтон дозвола да испрати уште три батерии на ракетни системи во регионот за да и помогне на Саудиска Арабија да ги заштити своите нафтени објекти.

Претходно, американскиот министер за одбрана Марк Еспер објави дека Америка ќе испрати дополнителен воен контингент на Блискиот исток како одговор на „иранската агресија против Саудиска Арабија“.

Можеби ќе ве интересира

Уште една земја ќе оди на референдум за независност

Уште една земја ќе оди на референдум за независност

(ВИДЕО) ЧЕРНОБИЛ Е ДОМ НА НАЈУПОРНИТЕ: Не го напуштиле и покрај катастрофата

(ВИДЕО) ЧЕРНОБИЛ Е ДОМ НА НАЈУПОРНИТЕ: Не го напуштиле и покрај катастрофата

БРЕГЗИТ САГА: На Џонсон му тече времето, ќе падне договор во последен момент?

БРЕГЗИТ САГА: На Џонсон му тече времето, ќе падне договор во последен момент?

ЕУ БАРА ТУРЦИЈА ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД СИРИЈА: Eрдоган не попушта

ЕУ БАРА ТУРЦИЈА ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД СИРИЈА: Eрдоган не попушта

Орбан го призна поразот: Опозицијата ќе ја „буди“ Будимпешта во Европа

Орбан го призна поразот: Опозицијата ќе ја „буди“ Будимпешта во Европа

(ВИДЕО) СИЛЕН ТАЈФУН СЕ БЛИЖИ ДО ЈАПОНИЈА: Евакуирани милиони, има жртви, ветер корне кровови

(ВИДЕО) СИЛЕН ТАЈФУН СЕ БЛИЖИ ДО ЈАПОНИЈА: Евакуирани милиони, има жртви, ветер корне кровови

Шведска бара ЕУ да воведе ембарго за извоз на оружје во Турција

Шведска бара ЕУ да воведе ембарго за извоз на оружје во Турција

Прашајте ме уште нешто: Украинскиот претседател Зеленски одржа прес долг 14 часа

Прашајте ме уште нешто: Украинскиот претседател Зеленски одржа прес долг 14 часа

(ВИДЕО) ВРЕДАТ МИЛИОНИ А СКАПУВААТ ВО ПУСТИНА: Вака изгледа отпад со луксузни автомобили во Дубаи

(ВИДЕО) ВРЕДАТ МИЛИОНИ А СКАПУВААТ ВО ПУСТИНА: Вака изгледа отпад со луксузни автомобили во Дубаи