05 Декември, 2019
0.0162

САД испраќа бродови на Блискиот исток: Разурнувач исплови кон Персискиот Залив

Објавено во: Свет 21 Септември, 2019

САД испратија уништувач „Ница“, со ракетен одбранбен систем „Егис“, на северот на Персискиот Залив за да затворат „дупка во воздушната одбрана на Саудиска Арабија“, пренесува Си-Би-Ес.
Според Соединетите држави, токму преку воздушниот простор над северо-источниот регион на Саудиска Арабија, Иран, наводно, на 14 септември удри во нафтена платформа.

Според нивните информации, сличен ракета уништувач „Гонзалес“ се наоѓа и на југот на Персискиот Залив во близина на брегот на Иран. Друг американски уништувач УЈП е распореден во централниот дел на Персискиот Залив.
Во водите, во непосредна близина на теснецот Ормут, се наоѓа американски носач на авиони, Абрахам Линколн, ракета крстарење и два уништувачи. Од оваа точка, ракетните авијации и крстаречките ракети можат да достигнат до која било точка на иранската територија. САД имаат голема авијациска група во базите во регионот што вклучува стратешки бомбардери и ловци со повеќе намени.

Американскиот командант за Блискиот исток Франк Макензи оваа недела побара од Вашингтон дозвола да испрати уште три батерии на ракетни системи во регионот за да и помогне на Саудиска Арабија да ги заштити своите нафтени објекти.

Претходно, американскиот министер за одбрана Марк Еспер објави дека Америка ќе испрати дополнителен воен контингент на Блискиот исток како одговор на „иранската агресија против Саудиска Арабија“.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО+ВИДЕО) ПЛАН НА САУДИЈЦИТЕ: Во пустина ќе никне град

(ФОТО+ВИДЕО) ПЛАН НА САУДИЈЦИТЕ: Во пустина ќе никне град

(ВИДЕО) НА МАКРОН МУ ГОРИ ПОД НОЗЕТЕ: Французите излегоа на најмасовните демонстрации

(ВИДЕО) НА МАКРОН МУ ГОРИ ПОД НОЗЕТЕ: Французите излегоа на најмасовните демонстрации

Ја нарече Грета луда и опасна

Ја нарече Грета луда и опасна

Изградил лажен граничен премин за да шверцува мигранти

Изградил лажен граничен премин за да шверцува мигранти

ДОБИ ХУМАНА ФУНКЦИЈА - Федерика Могерини во тимот на Гутереш

ДОБИ ХУМАНА ФУНКЦИЈА - Федерика Могерини во тимот на Гутереш

НОВ МА Е НАЈБОГАТ КИНЕЗ: Сонародникот на Џек го стигна основачот на Алибаба

НОВ МА Е НАЈБОГАТ КИНЕЗ: Сонародникот на Џек го стигна основачот на Алибаба

ТРУДО И ЏОНСОН СЕ ПРАВДААТ: Од каде идејата дека го исмевавме трамп?-Глупости!

ТРУДО И ЏОНСОН СЕ ПРАВДААТ: Од каде идејата дека го исмевавме трамп?-Глупости!

Заев е „реален оптимист“, но што вели Макрон за проширувањето?

Заев е „реален оптимист“, но што вели Макрон за проширувањето?

(ФОТО) ПРИКАЗНА ОД СИЕРА ЛЕОНЕ: Сиромашно момче од ѓубре направило бизнис

(ФОТО) ПРИКАЗНА ОД СИЕРА ЛЕОНЕ: Сиромашно момче од ѓубре направило бизнис