20 Март, 2023
0.0209

САД ја прогласи „Вагнер“ за транснационална терористичка организација

Објавено во: Свет 28 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Само неколку дена откако платениците на Евгениј Пригожин се докажаа на бојното поле во Украина со освојување на Соледар и активно учество во битките за Бахмут, од САД пристигна „одмаздата“. Стејт департментот и Министерството за финансии ја прогласија неговата приватна паравоена група „Вагнер“ како транснационална терористичка организација поради наводно широко распространето кршење на човековите права и меѓународното хуманитарно право.

„Проширените санкции за „Вагнер“ дополнително ќе ја спречат способноста на рускиот претседател Владимир Путин да ја вооружи и опреми својата воена машина“, рече министерката за финансии Џенет Јелен во врска со новите санкции.

Применети се санкции против десетици луѓе и субјекти кои ја поддржуваат руската војна во Украина, соопшти американското Министерство за финансии.

- Персоналот на Вагнер е вклучен во тековното спроведување на сериозни криминални активности, вклучувајќи масовни егзекуции, силувања, киднапирања на деца и физичко малтретирање во Централноафриканската Република и Мали, се вели во соопштението.

Државниот секретар Ентони Блинкен рече дека акцијата ја поддржува целта на Соединетите Држави за понижување на способноста на Москва да води војна против Украина. Целта е да се промовира започнување на одговорност за одговорните за руската агресивна војна и поврзаните злоупотреби и да се изврши дополнителен притисок врз рускиот одбранбен сектор.

Министерството веќе го казни „Вагнер“ како дел од санкциите против Русија. Вашингтон овојпат на „црната листа“ стави и компании за кои смета дека ги поддржуваат воените операции на платеничката група на Пригожин, меѓу кои и руската компанија „Тера Тек“. Санкционирана е и кинеската компанија „Спејс Чајна“ бидејќи преку „Тера Тек“ на „Вагнер“ му обезбедила сателитски снимки од Украина.

„Овие слики се собрани за да му се овозможи на Вагнер да спроведува борбени операции во Украина“, соопшти американското Министерство за одбрана. Извор од администрацијата на Бајден претходно изјави за Ројтерс дека Вашингтон заклучил дека некои кинески фирми обезбедуваат помош за воените напори на Русија во Украина.

Портпаролот на Белата куќа за национална безбедност Џон Кирби минатата недела изјави дека Путин се повеќе се обраќа кон „Вагнер“ за воена поддршка, што создава одредена тензија во Москва. САД проценуваат дека оваа приватна армија има околу 50.000 луѓе распоредени во Украина, вклучително и 40 осуденици регрутирани од руските затвори.

Блинкен најави санкции за уште неколку руски функционери, вклучително и шефовите на руската Федерална казнена служба, за која се вели дека овозможила регрутирање руски затвореници во групата „Вагнер“, заменик-премиерот, кој е и министер за индустрија и трговија, претседателот на изборната комисија на Ростовската област. Станува збор за мрежа поврзана со веќе санкциониран руски олигарх и финансиер.

Дополнително, Стејт департментот најави дека ќе преземе чекори за воведување визни ограничувања „за 531 член на војската на Руската Федерација за дејствија кои го загрозуваат или го нарушуваат суверенитетот, територијалниот интегритет или политичката независност на Украина“.

Самиот Пригожин, кој не бега од публицитет и сочни изјави против Западот, не е изненаден од ваквата одлука на САД и за „Раша тудеј“ вели дека Американците се плашат од неговата организација, бидејќи знае многу од нивните тајни. Тој тврди дека има сведоци кои се сеќаваат дека службениците на ЦИА го тренирале Осама бин Ладен и носеле вреќи со пари и оружје на ИД во Сирија и во други земји.

„„Вагнер“ не изврши никакво кривично дело. Со денови се обидуваат да не обвинат за разни злосторства во различни делови на светот. Се разбира, ако користите двојни стандарди, можете да ископате нечистотија на секого. Но, тогаш треба да ги поставиме овие прашања: Кој фрли атомски бомби врз Хирошима и Нагасаки без никакви последици за себе? Кој организираше војни и револуции во Кореја, Виетнам, Авганистан, Либија, Сирија, Мозамбик, Централна Африка?“, вели Евгениј Пригожин, додавајќи дека ако „Вагнер“ е криминална организација, тогаш САД се моќен криминален синдикат.


Можеби ќе ве интересира

СРЕДБАТА МЕЃУ ПУТИН И КСИ ПОВАЖНА ОТКОЛКУ ШТО ИЗГЛЕДА - внимателно ќе се разгледа кинескиот план за мир во Украина

СРЕДБАТА МЕЃУ ПУТИН И КСИ ПОВАЖНА ОТКОЛКУ ШТО ИЗГЛЕДА - внимателно ќе се разгледа кинескиот план за мир во Украина

ПОГЛЕДНЕТЕ МУ ЈА РАКАТА, ПУТИН МОЖЕБИ ПРАТИЛ ДВОЈНИК ВО МАРИУПОЛ - еве што забележа професор од Оксфорд

ПОГЛЕДНЕТЕ МУ ЈА РАКАТА, ПУТИН МОЖЕБИ ПРАТИЛ ДВОЈНИК ВО МАРИУПОЛ - еве што забележа професор од Оксфорд

Која европска земја не сака да прати оружје во Украина?

Која европска земја не сака да прати оружје во Украина?

Израелски министер од Париз порача дека Палестинците не постојат

Израелски министер од Париз порача дека Палестинците не постојат

Потона рејтингот на Макрон

Потона рејтингот на Макрон

Полски амбасадор: Русија граба територии и деца, ако Украина не се одбрани, Полска ќе мора да влезе во војната

Полски амбасадор: Русија граба територии и деца, ако Украина не се одбрани, Полска ќе мора да влезе во војната

„ОВА Е ЛАГА, ОВА Е САМО ШОУ“: При посетата на Мариупол, Путин „слушна“ и забелешки (ВИДЕО)

„ОВА Е ЛАГА, ОВА Е САМО ШОУ“: При посетата на Мариупол, Путин „слушна“ и забелешки (ВИДЕО)

ЌЕ ДОБИЕ ЛИ РУСИЈА ПОНУДА КОЈА НЕ СЕ ОДБИВА: Кси Џинпинг во посета

ЌЕ ДОБИЕ ЛИ РУСИЈА ПОНУДА КОЈА НЕ СЕ ОДБИВА: Кси Џинпинг во посета

ЈА ИМА ЛИ МАКЕДОНИЈА НА ЛИСТАТА НАЈСРЕЌНИ ЗЕМЈИ? Еве што вели овогодинешниот извештај и кои се најсреќните земји за живеење

ЈА ИМА ЛИ МАКЕДОНИЈА НА ЛИСТАТА НАЈСРЕЌНИ ЗЕМЈИ? Еве што вели овогодинешниот извештај и кои се најсреќните земји за живеење