27 Септември, 2021
0.0211

САД ЌЕ КУРТУЛАТ ОД НОВ КАРАНТИН - Фаучи не очекува драматична ситуација како зимата

Објавено во: Свет 01 Август, 2021

Д-р Ентони Фаучи, главниот медицински советник на претседателот Џо Бајден, рече дека не очекува САД повторно да одлучат да се затворат, и покрај зголемената опасност од инфекција поради новата варијанта делта.

„Мислам дека повторно нема да имаме затворање“, рече Фаучи. „Мислам дека доволен процент од луѓето во државата се вакцинирани, иако недоволно за борба против епидемијата, но сепак верувам дека е доволно да не се вратиме во ситуацијата во која се најдовме минатата зима“.

Сепак, тој предупреди дека „работите ќе се влошат“ бидејќи варијантата делта на коронавирусот продолжува да се шири меѓу населението.

„Во оваа земја, имаме 100 милиони луѓе кои имаат можност да се вакцинираат, но тие не го направија тоа“, рече тој.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПУКАЊЕ НА МЕНХЕТЕН: Повредени се пет лица

(ВИДЕО) ПУКАЊЕ НА МЕНХЕТЕН: Повредени се пет лица

Талибанците наметнаа уште една забрана, никој не смее да се буни

Талибанците наметнаа уште една забрана, никој не смее да се буни

(ВИДЕО) Вулканска лава „проголта“ црква на канарскиот остров Ла Палма

(ВИДЕО) Вулканска лава „проголта“ црква на канарскиот остров Ла Палма

(ВИДЕО) МАЖ ГО НАПАДНА МАКРОН: Го удри со јајце во главата

(ВИДЕО) МАЖ ГО НАПАДНА МАКРОН: Го удри со јајце во главата

АНТИВАКСЕРСКА ПАРТИЈА ВЛЕЗЕ ВО ПАРЛАМЕНТОТ - неочекувано освои шест отсто од гласовите во Австрија

АНТИВАКСЕРСКА ПАРТИЈА ВЛЕЗЕ ВО ПАРЛАМЕНТОТ - неочекувано освои шест отсто од гласовите во Австрија

УБЕДЛИВО МНОЗИНСТВО: Швајцарците кажаа „ДА“ за истополови бракови

УБЕДЛИВО МНОЗИНСТВО: Швајцарците кажаа „ДА“ за истополови бракови

ДЕБАКЛ НА УНИЈАТА ЦДУ/ЦСУ, ВОСКРЕСЕНИЕ НА СПД: Но, кој ќе биде канцелар, Шолц со мала предност пред Лашет

ДЕБАКЛ НА УНИЈАТА ЦДУ/ЦСУ, ВОСКРЕСЕНИЕ НА СПД: Но, кој ќе биде канцелар, Шолц со мала предност пред Лашет

ЌЕ СЕ ВАЖИ ЛИ НЕГОВИОТ ГЛАС: Кандидатот за Канцелар, Армин Лашет, намерно или ненамерно покажа за кого гласал

ЌЕ СЕ ВАЖИ ЛИ НЕГОВИОТ ГЛАС: Кандидатот за Канцелар, Армин Лашет, намерно или ненамерно покажа за кого гласал

КАКО НОРВЕЖАНИТЕ ГО ПРОСЛАВИЈА УКИНУВАЊЕТО НА МЕРКИТЕ: Стотици илјади на журки, но и со масовни тепачки и апсења

КАКО НОРВЕЖАНИТЕ ГО ПРОСЛАВИЈА УКИНУВАЊЕТО НА МЕРКИТЕ: Стотици илјади на журки, но и со масовни тепачки и апсења