22 Ноември, 2019
0.0221

САД ЌЕ ПОМОГНЕ: Турците ја прекинуваат офанзивата во Сирија

Објавено во: Свет 18 Октомври, 2019

Турција ќе ја прекине офанзивата против Курдите во северна Сирија. 

Оваа информација ја објави американскиот потпретседател Мајк Пенс, кој денеска во Анкара се сретна со турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган.

Сите воени операции ќе бидат запрени на пет дена и за тоа време, САД ќе помогнат да се спроведе повлекувањето на курдските сили од пограничната територија што Турција ја нарекува сигурна зона.

Турција ја почна офанзивата пред седум дена, откако Доналд Трамп најави дека американската војска ќе се повлече од тој регион. 

„Одлични вести од Турција! Благодарение на Ердоган, милиони луѓе ќе бидат спасени. Ваков договор немаше да може да се постигне пред три дена“, напиша Трамп на Твитер.

Курдите се договорија со сириската влада, која со посредништво на Русија ја испрати својата војска во североисточниот дел на земјата.

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу кажа дека офанзивата само привремено ќе биде запрена.

фото АП

Можеби ќе ве интересира

НЕ Е САМО ГЕРМАНИЈА: Мигрантите се насочија кон друга држава

НЕ Е САМО ГЕРМАНИЈА: Мигрантите се насочија кон друга држава

УНЕСКО ја опомена Венеција, виси нивниот статус на заштитено светско наследство

УНЕСКО ја опомена Венеција, виси нивниот статус на заштитено светско наследство

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Уби бездомничка откако му побара пари

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Уби бездомничка откако му побара пари

Луксембург станува првата земја која ќе го направи целиот јавен превоз бесплатен

Луксембург станува првата земја која ќе го направи целиот јавен превоз бесплатен

(ВИДЕО) АПОКАЛИПТИЧНИ СЦЕНИ ВО АВСТРАЛИЈА: Беснеат пожари, портокалово небо, се пржат на 40 степени

(ВИДЕО) АПОКАЛИПТИЧНИ СЦЕНИ ВО АВСТРАЛИЈА: Беснеат пожари, портокалово небо, се пржат на 40 степени

Убиецот го откри мотивот зошто го уби синот на поранешниот германски претседател

Убиецот го откри мотивот зошто го уби синот на поранешниот германски претседател

МЕРКЕЛ ВО ЗАГРЕБ: Како гледа на новата методологија која ја предложи Франција?

МЕРКЕЛ ВО ЗАГРЕБ: Како гледа на новата методологија која ја предложи Франција?

(ВИДЕО) Силни земјотреси во три земји

(ВИДЕО) Силни земјотреси во три земји

Путин тврди дека неколку земји размислуваат да си заминат од ЕУ

Путин тврди дека неколку земји размислуваат да си заминат од ЕУ