23 Јануари, 2021
0.0176

САД официјално се повлече од Светската здравствена организација

Објавено во: Свет 08 Јули, 2020

САД официјално се повлекоа од Светската здравствена организација (СЗО) по наредбата на претседателот Доналд Трамп, кој ја обвини организацијата за лошо менаџирање со пандемијата на Ковид-19.

Ова го потврди американскиот сенатор Роберт Менедез, кој е член на Комисијата за надворешни работи на Сенатот.

„Конгресот е известен дека претседателот официјално ги повлече Соединетите држави од СЗО во услови на пандемија“, твитна Менедез.

Можеби ќе ве интересира

Се заразил со коронавирусот и поминал 306 дена во болница

Се заразил со коронавирусот и поминал 306 дена во болница

ЕУ лута на Фајзер, испораката на вакцини повторно одложена

ЕУ лута на Фајзер, испораката на вакцини повторно одложена

Бразил ќе дозволи учество на Хуавеј во аукциите за 5Г мрежа

Бразил ќе дозволи учество на Хуавеј во аукциите за 5Г мрежа

РАСКОШ, ЛУКСУЗ, КОМОЦИЈА - на Доналд Трамп нема да му биде лошо таму каде што ќе живее

РАСКОШ, ЛУКСУЗ, КОМОЦИЈА - на Доналд Трамп нема да му биде лошо таму каде што ќе живее

(ВИДЕО) Тепачка изби во чешкиот Парламент

(ВИДЕО) Тепачка изби во чешкиот Парламент

(ВИДЕО) Силен земјотрес од 7 степени ги стресе Филипините

(ВИДЕО) Силен земјотрес од 7 степени ги стресе Филипините

Војници сексуално злоставувале жени кои се тестирале за коронавирусот

Војници сексуално злоставувале жени кои се тестирале за коронавирусот

По втор пат се зарази со корона и почина - ова е трет случај во светот

По втор пат се зарази со корона и почина - ова е трет случај во светот

НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Новиот вид на вурусот е главниот двигател на вториот бран и може да ја намали ефикасноста на вакцините

НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Новиот вид на вурусот е главниот двигател на вториот бран и може да ја намали ефикасноста на вакцините