22 Ноември, 2019
0.0276

САД ПРЕД ОДЛУКА, ЈУНКЕР „ПУКА“ ОД ОПТИМИЗАМ: Ќе има ли нови царини за автомобилите од ЕУ?

Објавено во: Економија 08 Ноември, 2019

САД до средината на ноември треба да се изјасни за одлуката дали ќе ги зголемат царините на автомобили и резервни делови кои доаѓаат од ЕУ а токму оваа одлука беше одложена во мај кога Трамп така одлучи.

Европските функционери засега се оптимистични дека ќе има критики но дека сепак додатни царини за автомобилите нема да има.

Жан Клод Јункер го рекол тоа во интервју за германски Зидојче Цајтунг притоа искажувајќи оптимизам.

Сепак доколку тие мерки бидат воведени пред се ќе ги погодат германските произведувачи како што се Folksvagen, BMW или Dajmler но од друга страна американскиот министер Вилбур Рос навестил дека можеби нема да мораат да воведуваат нови царини.

Рос ги посочил неговите очекувања дека по преговорите со поединечни фирми кои ги имале а се однесуваат на инвестицоните планови ќе вродат со плод за да нема потреба од спроведување на планот за нови царини.

-Имавме добри разговори со „европски, јапонски и корејски пријатели“ каде се наоѓа главниот произведувч на автомобил-потенцирал Рос.

Можеби ќе ве интересира

ИМА ЛИ ПРОПУСТИ КАЈ НЕКОЈА КОМПАНИЈА: Ќе се контролира како се чуваат државните нафтени резерви

ИМА ЛИ ПРОПУСТИ КАЈ НЕКОЈА КОМПАНИЈА: Ќе се контролира како се чуваат државните нафтени резерви

Извршители ја тероризираат пензионерката Надица: Казнета сум што не сакам да користам нешто уште од 2007

Извршители ја тероризираат пензионерката Надица: Казнета сум што не сакам да користам нешто уште од 2007

Џиновите од малата Виница лани направија приход од 124 милиони евра

Џиновите од малата Виница лани направија приход од 124 милиони евра

ДА СЕ РАБОТИ ПОМАЛКУ ОД 8 ЧАСА ДНЕВНО - Синдикатот бара европски услови, фирмите скептични

ДА СЕ РАБОТИ ПОМАЛКУ ОД 8 ЧАСА ДНЕВНО - Синдикатот бара европски услови, фирмите скептични

Кој заработува од сириската нафта?

Кој заработува од сириската нафта?

ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ, ПА ВЛЕЗ ВО АВТОБУС: Во Словачка работат 20.000 Срби, ова се условите

ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ, ПА ВЛЕЗ ВО АВТОБУС: Во Словачка работат 20.000 Срби, ова се условите

УЈП: Проверете си ги трансакциските сметки, следува исплатата на „Мој ДДВ“

УЈП: Проверете си ги трансакциските сметки, следува исплатата на „Мој ДДВ“

УТРИНСКИ ФОКУС: Кавадарци има седуммина величествени, кои се тие?

УТРИНСКИ ФОКУС: Кавадарци има седуммина величествени, кои се тие?

ЗА ХРАНА, СОКОВИ И ЧОКОЛАДИ - кои се „иноватори“ зеле државни пари

ЗА ХРАНА, СОКОВИ И ЧОКОЛАДИ - кои се „иноватори“ зеле државни пари