15 Декември, 2019
0.0152

САД сака глобална коалиција против Иран

Објавено во: Свет 24 Јуни, 2019

 Американскиот државен секретар Мајк Помпео рече дека сака да изгради глобална коалиција против Иран за време на итни консултации на Блискиот Исток.

Помпео го изјави тоа пред да замине во Саудиска Арабија.

Тој нагласи дека сака коалиција, не само меѓу земјите од Заливот, туку и во Азија и Европа, која, како што рече, „го разбрала предизвикот…од најголемиот спонзор за тероризам во светот”.
Американскиот претседател Доналд Трамп претходно објави дека САД ќе воведат нови санкции против Иран од денеска.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО+ВИДЕО) НАСИЛНИ СУДИРИ ВО БЕЈРУТ: Демонстрациите излегоа од контрола

(ФОТО+ВИДЕО) НАСИЛНИ СУДИРИ ВО БЕЈРУТ: Демонстрациите излегоа од контрола

Чеченци планирале да извршат масакр за Божиќ во Виена

Чеченци планирале да извршат масакр за Божиќ во Виена

(ВИДЕО) СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС НА ФИЛИПИНИТЕ: Загина дете откако врз него се урнал ѕид

(ВИДЕО) СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС НА ФИЛИПИНИТЕ: Загина дете откако врз него се урнал ѕид

Активистката Грета се извини за изјавата дека политичарите треба да бидат „турнати до ѕид“

Активистката Грета се извини за изјавата дека политичарите треба да бидат „турнати до ѕид“

(ФОТО) Аеродром во Литванија ја откри елката: Украсите кријат неверојатна порака

(ФОТО) Аеродром во Литванија ја откри елката: Украсите кријат неверојатна порака

Унгарија сака да ја напушти ЕУ?

Унгарија сака да ја напушти ЕУ?

ЕУ подари 250 камили на африканска држава

ЕУ подари 250 камили на африканска држава

(ВИДЕО) На остров колку две фудбалски игралишта живеат 1.200 жители

(ВИДЕО) На остров колку две фудбалски игралишта живеат 1.200 жители

(ВИДЕО) ИДЕНТИФИКУВАНА ПРВАТА ЖРТВА ОД ВУЛКАНОТ НА СМРТТА: Нејзината сестра и татко се борат за живот

(ВИДЕО) ИДЕНТИФИКУВАНА ПРВАТА ЖРТВА ОД ВУЛКАНОТ НА СМРТТА: Нејзината сестра и татко се борат за живот