19 Април, 2018
0.0733

САД се подготвуваат да создадат нова нуклеарна боева глава поради Русија

Објавено во: Свет 10 Јануари, 2018

Администрацијата на претседателот на САД Доналд Трамп планира да ги ослабне постоечките ограничувања за употреба на нуклеарно оружје и да се создаде нова нуклеарна боева глава со полнеж за ракетите Trident. 

Тоа соопштува британски Гардијан, повикувајќи се на информации од поранешниот виш директор на Советот за национална безбедност на САД за контрола на оружјето Џон Улфстал. 

Според него новата нуклеарна доктрина, подготвена од Пентагон, предвидува набавка на модифицираните ракети со подводно базирање Trident D5 .

 Улфстал тврди дека "секој обид на Русија или Северна Кореја да користи нуклеарно оружје ќе доведе до тешки последици за нив",

Гардијан забележува дека новата нуклеарна политика на САД е многу милитантна од онаа на администрацијата на Барак Обама, со која се обиде да ја намали улогата на нуклеарно оружје во одбраната на САД. Поддржувачите на контролата на оружјето се загрижени за новиот предлог за создавање на нуклеарно оружје со помала големина, што овозможува полесно да се започнат борбени операции со неговата употреба.

Нуклеарната доктрина на САД, исто така, ќе ја прошири листата на услови според кои користењето на нуклеарниот арсенал на САД, вклучувајќи и одговор на не-нуклеарен напад, може да резултира со масовни жртви или напади врз стратешка инфраструктура, нуклеарни локации или раководни позиции. Се очекува новата американска нуклеарна доктрина официјално да биде објавена кон крајот на јануари.

Можеби ќе ве интересира

АМАЗОН РУШИ РЕКОРДИ: Најголем број продадени мисирки

АМАЗОН РУШИ РЕКОРДИ: Најголем број продадени мисирки

Лимузината на Путин се подготвува и за комерцијална продажба

Лимузината на Путин се подготвува и за комерцијална продажба

Династијата Ротшилд назначи нов лидер

Династијата Ротшилд назначи нов лидер

СВЕТ: Почина жена откако автомобил се заби во куќа

СВЕТ: Почина жена откако автомобил се заби во куќа

(ВИДЕО) НАМЕРНО ИЛИ НЕ: При полициска акција експлодираше куќа

(ВИДЕО) НАМЕРНО ИЛИ НЕ: При полициска акција експлодираше куќа

Меркел и Курц бараат решение за Сирија - какви се нивните ставови?

Меркел и Курц бараат решение за Сирија - какви се нивните ставови?

Кој не би посакал да работи во овие луксузни канцеларии на Космопилитан?!

Кој не би посакал да работи во овие луксузни канцеларии на Космопилитан?!

(ВИДЕО) Предвидување: Oва е точката од која ќе почне Третата светска војна

(ВИДЕО) Предвидување: Oва е точката од која ќе почне Третата светска војна

Магионичар наместо со магија, остава без здив со својата емотивна животна приказна (Видео)

Магионичар наместо со магија, остава без здив со својата емотивна животна приказна (Видео)