05 Октомври, 2022
0.0509

САД ТИВКО ЈА ПРЕДУПРЕДУВААТ МОСКВА: НЕМОЈТЕ ДА УПОТРЕБУВАТЕ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ - Вашингтон пост вели дека пораките содржат стратешка нејаснотија

Објавено во: Свет 23 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

САД веќе неколку месеци вршеле приватна комуникација со Москва со предупредување до руските лидери за тешките последици што следуваат доколку таа употреби нуклеарно оружје, соопшти денеска весникот Вашингтон пост.

Според извори на весникот, Администрацијатa на Бајден намерно давала општи предупредување за последиците од нуклеаренн напад, за Кремљ да има главоболки каков би бил одговорот на Вашингтон на таков напад.

-Обидите на Белата куќа да култивира она што во нуклеарното одвраќање се нарекува „стратешка нејаснотија“, доаѓаат во време кога Русија продолжува со ескалирачката реторика за можна употреба на нуклеарно оружје наспорти мобилизацијата дома, за да се запрат руските воените неуспеси во источна Украина, коментира весникот.

САД не откриваат каква е содржината на тие предупредувачки пораки, но факт е дека во изминатите месеци се ангажирани во постојана комуникација со Москва. Не се знае дали биле телеграфирани пораки и по најновата закана од претседателот Владимир Путин, кога најави „делумна“ мобилизација.

По почетокот на војната при крајот на февруари годинава Русија досега неколкупати се закани дека ќе употреби нуклеарно оружје. Од Администрацијата велат дека иако во Кремљ не се срамат да врши нуклеарни уцени, засега не е забележано разместување на руски нуклеарни оружја за подотовка за неизбежен удар.

Завчера, после Путин, таква уцена испрати и Димитриј Меведев, шеф на Советот на безбедност во Кремљ. Во соопштение на својот Телеграм канал тој предупреди дека ако Запад не престане да ја снабдувате Украина со воена помош, Русија може да употреби најново „хиперзвучно“ оружје со цел да ја запре офанзивата и да ги замрзне придобивките на теренот.

Останува да се види дали ова сеуште останува блеф или тие навистина ќе го направат тоа. Путин во своето обраќање прецизираше дека „ние не блефираме“.

-Она што треба да се признае е дека ова е можеби најстрашната епизода во оваа војна, кога атомско оружје може да биде употребено, за првпат после многу децении. Последиците од дури и таканаречена „ограничена нуклеарна војна“ би биле апсолутно катстрофални, велат за весникот набљудувачите.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Момче запроси девојка за време на натпревар, а таа бесна му удри шлаканица

(ВИДЕО) Момче запроси девојка за време на натпревар, а таа бесна му удри шлаканица

Какво унапредување доби Кадиров од Путин?

Какво унапредување доби Кадиров од Путин?

(ФОТО) ГРАДОТ Е ХОРОР: Зеленски објави фотографии од уништениот Лиман

(ФОТО) ГРАДОТ Е ХОРОР: Зеленски објави фотографии од уништениот Лиман

ПЛАЌААТ И ПО 100 ЕВРА НА ДЕН: Русите бегаат од мобилизација и заминуваат во Белорусија

ПЛАЌААТ И ПО 100 ЕВРА НА ДЕН: Русите бегаат од мобилизација и заминуваат во Белорусија

РУСИТЕ ТВРДАТ: Ги запревме Украинците во пробивот кај Керсон - Од утрово нема нови движења

РУСИТЕ ТВРДАТ: Ги запревме Украинците во пробивот кај Керсон - Од утрово нема нови движења

Тројца научници добитници на Нобеловата награда за хемија за „генијална“ алатка за градење молекули

Тројца научници добитници на Нобеловата награда за хемија за „генијална“ алатка за градење молекули

Си-Ен-Ен: Путин назначува „вршители“ на четири анектирани украински региони, што е во спротивност со меѓународното право

Си-Ен-Ен: Путин назначува „вршители“ на четири анектирани украински региони, што е во спротивност со меѓународното право

Џорџ Фридман: Што ја тера Русија да мисли дека може да победи во војната?

Џорџ Фридман: Што ја тера Русија да мисли дека може да победи во војната?

Лајен: ЕУ да ја ограничи цената на гасот и да ја заштити инфраструктурата

Лајен: ЕУ да ја ограничи цената на гасот и да ја заштити инфраструктурата