26 Септември, 2021
0.0187

САД ЗА ИЗЈАВАТА НА ДОДИК: Заканите за распад на Босна и Херцеговина се неприфатливи

Објавено во: Балкан 25 Јули, 2021

САД реагираа по најавите дека Република Српска уште идната недела може да прогласи независност од БиХ.

Заканите со распад на Босна и Херцеговина се неприфатливи, а САД цврсто го поддржуваат суверенитетот и територијалниот интегритет на земјата, се наведува во пораката која вчера ја испрати американската амбасада во Сараево.

„Соединетите Американски Држави остануваат цврсто приврзани на Босна и Херцеговина како демократска, мултиетничка, суверена и независна држава со неспорен територијален интегритет и нејзината иднина загарантирана во евроатлантската заедница на држави. Постапките или заканите поврзани со распаѓање на Босна и Херцеговина се неприфатливи и во спротивност со Дејтонскиот мировен договор и уставот на БиХ кои на ентитетите не им даваат право на отцепување“, гласи ставот на амбасадата на САД.

На политичарите во БиХ им е упатен повик да прекинат со реториката на поделби. Високиот претставник Валентин Инцко наметна закон со кој се забранува негирање на воените злосторства. Со одлуката за измени на кривичниот закон на БиХ, објавена во петокот, тој овозможи во иднина секое лице кое ги негира воените злосторства, вклучувајќи го и колежот во Сребреница, или ги величи извршителите на тие злосторства да се казни со затвор до пет години.

Претседателот на Претседателството на БиХ Милорад Додик веднаш на тоа одговори со најава дека тој закон нема да го почитува и најави чекори кои треба веднаш да доведат до распад на БиХ, односно одвојување на Република Српска од нејзиниот состав. Додик повика да се потпише петиција во која сите Срби во БиХ би се изјасниле дека не ја прифаќаат одлуката на Инцко.

Бошњачкиот член на Претседателството на БиХ Шефик Џаферовиќ му порача на Додик дека со таквото однесување е на добар пат да заврши во затвор.

Додик претходно објави видео во кое повикува на отцепување на Република Српска од БиХ. 

Можеби ќе ве интересира

ГОЛЕМА ПОПЛАВА ВО ЗАГРЕБ: Поплавени подруми, штета во многу домаќинства, уништени и просториите на ФК Трешњавка

ГОЛЕМА ПОПЛАВА ВО ЗАГРЕБ: Поплавени подруми, штета во многу домаќинства, уништени и просториите на ФК Трешњавка

КОН СО ПОРАКА ДО АНТИВАКСЕРИТЕ: Умреа повеќе од 10.000 луѓе, спасот е вакцината

КОН СО ПОРАКА ДО АНТИВАКСЕРИТЕ: Умреа повеќе од 10.000 луѓе, спасот е вакцината

ХАКЕРСКИ НАПАД НА ДРЖАВНАТА АЛБАНСКА РАДИО-ТЕЛЕВИЗИЈА: Побарано е 300.000 долари за враќање на архивата

ХАКЕРСКИ НАПАД НА ДРЖАВНАТА АЛБАНСКА РАДИО-ТЕЛЕВИЗИЈА: Побарано е 300.000 долари за враќање на архивата

ШВАЈЦАРИЈА ГО ОГРАНИЧУВА ВЛЕЗОТ НА ПАТНИЦИ ОД НЕКОЛКУ ЗЕМЈИ ОД РЕГИОНОВ: Нема влез без доказ за вакцина

ШВАЈЦАРИЈА ГО ОГРАНИЧУВА ВЛЕЗОТ НА ПАТНИЦИ ОД НЕКОЛКУ ЗЕМЈИ ОД РЕГИОНОВ: Нема влез без доказ за вакцина

ПРВО БОРБЕНИ АВИОНИ „МИГ-29“, А СЕГА И ТЕНКОВИ: Српската војска се упати кон Јариње, преминот со Косово

ПРВО БОРБЕНИ АВИОНИ „МИГ-29“, А СЕГА И ТЕНКОВИ: Српската војска се упати кон Јариње, преминот со Косово

СЛАТКО ОД ДУЊИ, КАФЕ И ЧАШКА РАКИЈА-РЕЦЕПТ ЗА СИЛЕН ИМУНИТЕТ: Пулмологот Несторовиќ со совет во негов стил

СЛАТКО ОД ДУЊИ, КАФЕ И ЧАШКА РАКИЈА-РЕЦЕПТ ЗА СИЛЕН ИМУНИТЕТ: Пулмологот Несторовиќ со совет во негов стил

КОЈ Е ЧОВЕКОТ ШТО СИ ГИ ЗАДАВИ СОПСТВЕНИТЕ ДЕЦА ВО ЗАГРЕБ: Полицајците шокирани од помодрените тела, до нив биле играчките

КОЈ Е ЧОВЕКОТ ШТО СИ ГИ ЗАДАВИ СОПСТВЕНИТЕ ДЕЦА ВО ЗАГРЕБ: Полицајците шокирани од помодрените тела, до нив биле играчките

КОЈ ПРЕЖИВУВА НА РЕСПИРАТОР? Познат пулмолог вели дека два критериуми се клучни

КОЈ ПРЕЖИВУВА НА РЕСПИРАТОР? Познат пулмолог вели дека два критериуми се клучни

СЕ ПОЈАВИЈА УШТЕ ДВА ВИРУСИ СЛИЧНИ НА КОРОНАТА: Ситуацијата се менува од час во час, има многу заразени деца, загрижувачка изјава на Лончар

СЕ ПОЈАВИЈА УШТЕ ДВА ВИРУСИ СЛИЧНИ НА КОРОНАТА: Ситуацијата се менува од час во час, има многу заразени деца, загрижувачка изјава на Лончар