27 Мај, 2022
0.0305

САКА ДА УЖИВА ВО ПЕНЗИОНЕРСКИТЕ ДЕНОВИ - Меркел ја одби понудата на Гутиереш да работи во ОН

Објавено во: Свет 19 Јануари, 2022

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел ја одбила понудата на генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш да работи во светската организација.

Според германските медиуми, од кабинетот на Меркел соопштиле дека таа минатата недела телефонски разговарала со Гутереш и му се заблагодарила за понудата, но и дека не може да ја прифати.

Според медиумите, понудената работа би била интересна за неа, бидејќи суверено „владеела“ со меѓународната политичка сцена и се уште има голема репутација, но таа ја одбила работата бидејќи сака да ужива во пензионерските денови.

Медиумите потсетуваат дека Меркел при последното патување во Вашингтон најавила дека нема да брза да презема нови задачи. Генералниот секретар на ОН и понуди на Меркел да биде дел од високиот советодавен тим во светската организација.

Според германските медиуми, агенцијата ДПА, повикувајќи се на дипломатски извори во ОН, на Меркел и понудиле претседателство во телото за глобални јавни добра, од што потенцијално би требало да имаат корист сите граѓани на светот. Гутереш преку писмо ја испратил понуда до Меркел. Телото за глобални јавни добра е проект на Гутереш кој е дел од реформите на ОН.

Во својот извештај за реформите на ОН минатата година, тој најави дека ќе ги повика поранешните шефови на држави и влади да воспостават глобална листа на јавни добра и други области од заеднички интерес каде што треба да се подобри управувањето.

Можеби ќе ве интересира

„Не знаевме дека одиме во војна“: Рускиот војник кој го заробиле Украинците раскажува ...

„Не знаевме дека одиме во војна“: Рускиот војник кој го заробиле Украинците раскажува ...

Лукашенко: Се формираше нов фронт и ние тоа не можеме да го занемариме

Лукашенко: Се формираше нов фронт и ние тоа не можеме да го занемариме

Руски војници на суд признаа дека од Белгород гаѓале цели во Харков

Руски војници на суд признаа дека од Белгород гаѓале цели во Харков

Украина тврди дека во војната загинале 29.600 руски војници

Украина тврди дека во војната загинале 29.600 руски војници

Шолц вели дека Путин не може да ја скрши одбраната на Украина

Шолц вели дека Путин не може да ја скрши одбраната на Украина

Русите го заземаат Луганск, илјадници цивили се во опасност да бидат заробени

Русите го заземаат Луганск, илјадници цивили се во опасност да бидат заробени

(ВИДЕО) Се појави снимка од силниот земјотрес во Перу

(ВИДЕО) Се појави снимка од силниот земјотрес во Перу

Има места за криење и постојат сомнежи дека дел од борците од Азов останале во челичарницата

Има места за криење и постојат сомнежи дека дел од борците од Азов останале во челичарницата

Песков вели дека Украина треба да ја види реалната ситуација, Кисинџер порача Украинците да се откажат од Крим и дел од Донбас

Песков вели дека Украина треба да ја види реалната ситуација, Кисинџер порача Украинците да се откажат од Крим и дел од Донбас