26 Април, 2019
0.0214

Сакаше да запали автобус со деца за одмазда, момче ги спаси

Објавено во: Свет 21 Март, 2019

Возач на училишен автобус од Сенегал утрово сакал да ги запали децата заедно со автобусот, но во тоа го спречил 13 годишниот Рами Шехата.

Кога Сенагалецот решил да ги запали автобусот внатре имало 51 дете. Рами ги спасил сите своите соученици, при што 23 имале само полесни повреди, како модринки при бегањето и вдишан чад.

Возачот на школски автобус утрово им кажал на децата на возраст од околу 12 години дека нема да ги носи на училиште и нагло свртел од патот.  Полицијата го следела, го стигнала, и тој им се заканил на децата дека ќе ги запали заедно со автобусот.

Рами се снашол така што го скрил својот мобилен иако сите морале да му ги дадат на Сенегалецот. Потоа се преправал дека се моли на арапски, а всушност му се јавил на татко му и му кажал што се случува. Таткото по потекло од Египет, веднаш ја алармирал полицијата  која навреме реагирала.

На Сенегалецот му се заканува казна за обид за масовно убиство, а изјавил дека сакал да им се одмазди на децата за мигрантите – жртви во Средоземното Море.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Неверојатно суштество снимено во длабочините на Индискиот Океан

(ВИДЕО) Неверојатно суштество снимено во длабочините на Индискиот Океан

Единствените безбедни места во случај на нуклеарна војна

Единствените безбедни места во случај на нуклеарна војна

Официјално: Бројот на загинати во нападите на Шри Ланка е 253, а не 359 лица

Официјално: Бројот на загинати во нападите на Шри Ланка е 253, а не 359 лица

Ким го напуштил Владивосток четири часа порано

Ким го напуштил Владивосток четири часа порано

Опозицијата во Франција не ги одобрува реформите на Макрон

Опозицијата во Франција не ги одобрува реформите на Макрон

(ВИДЕО) Што им подготвија готвачите на Путин и Ким: Севернокорејците со посебни барања

(ВИДЕО) Што им подготвија готвачите на Путин и Ким: Севернокорејците со посебни барања

Десет градови во САД кадешто новиот дом е поефтин од нов автомобил

Десет градови во САД кадешто новиот дом е поефтин од нов автомобил

СЗО: Деца под една година да не седат пред телевизор

СЗО: Деца под една година да не седат пред телевизор

(ВИДЕО) Браќа милионери дел од терористите на Шри Ланка

(ВИДЕО) Браќа милионери дел од терористите на Шри Ланка