19 Февруари, 2019
0.3025
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

Сакате да живеете во Канада: Таа земја „увезува“ милион работници

Објавено во: Економија 20 Јануари, 2019

Во следните три години Канада ќе прими 1 080 000 имигранти пишува Бизнис инсајдер.

Таа држава со речиси 37 милиони жители се соочува со проблеми како стареење на популацијата, пад на наталитетот и последователно, недостаток на работна сила, па одлучила да ги отвори своите граници за жители од други земји.

Како што пишува во извештајот на Владата, „растот на броот на имигранти, посено оние економските, ќе помогнат во одржување на работна сила, економски раст и потткинување на иновации“.

Бидејќи Канада ја има една од најниските стапки на наталитет и се постара популација, на земјата и требаат имигранти за раст на економијата, објаснил Карим Ел Асал, директор на секторот за имиграција во “Conference Board of Canada”, додавајќи дека проблемот ќе се зголеми во следната деценија кога „Канада ќе ја погоди голем број на пензинирање нејби бум генерација“.

Сепак, оние кои би го „прелетале“ Атлантикот, би требало да имаат на ум дека канадската Влада не „повикува“ баш било кој. Како би се квалификувале за постојан престој во таа земја мора да имате барем една година завршено образование по средно училиште, година дена работен стаж и течно да зборувате англиски или француски.

Лани Канада им одобри постојан престој на дури 310 000 имигранти, а оваа година таа бројка би можела да нарасне на 350 000 во 200 на 360 000 додека за 2021 се планира раст на имигрантите за 370 000 луѓе. Тоа значи дека Канада секоја година ќе прима број на мигранти голем колку еден посто од популацијата на цела држава. Што всушност и не е толку необично за држава во која еден од пет жители е роден надвор од Канада.


Можеби ќе ве интересира

Ќе ги позлати ли ЕЛЕМ машините за ископ во РЕК Битола?

Ќе ги позлати ли ЕЛЕМ машините за ископ во РЕК Битола?

„ПАДНА“ ДОГОВОР: Поевтин роаминг ќе имаме со Грција

„ПАДНА“ ДОГОВОР: Поевтин роаминг ќе имаме со Грција

За десет дена ќе се знае кој ќе биде универзален снабдувач на струја во Македонија

За десет дена ќе се знае кој ќе биде универзален снабдувач на струја во Македонија

КОКА КОЛА ДАДЕ 260 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА „БАМБИ“: Сега го “мерка“ и „Књаз Милош“

КОКА КОЛА ДАДЕ 260 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА „БАМБИ“: Сега го “мерка“ и „Књаз Милош“

Заев на средба со 40 бизнисмени

Заев на средба со 40 бизнисмени

Најсеверниот град во светот има најповолни станови, никој не ги сака: Исланд на раб на криза

Најсеверниот град во светот има најповолни станови, никој не ги сака: Исланд на раб на криза

УТРИНСКИ ФОКУС: Поскапе бензинот, ЕЛЕМ пиша-бриша тендери, нафтени резерви

УТРИНСКИ ФОКУС: Поскапе бензинот, ЕЛЕМ пиша-бриша тендери, нафтени резерви

Србија има уште за враќање долг на Косово

Србија има уште за враќање долг на Косово

Зошто ЕЛЕМ ги поништи досегашните тендери, и ќе го чека тој во април?

Зошто ЕЛЕМ ги поништи досегашните тендери, и ќе го чека тој во април?