11 Август, 2020
0.0348

САКАТЕ НА ОДМОР НА НЕКОЕ ОД ДОМАШНИТЕ ЕЗЕРА - подгответе се за морски цени

Објавено во: Македонија 11 Јули, 2020

Граѓанте кои имаат и сакаат да ги користат летните одмори во некоја од домашните туристички дестинации, како и оние кои добиле од државата ваучер за туризам, се чини дека годинава ќе треба да платат солена, или подобро речено „морска“ цена за да добијат апартман или студио во некој од овдешните сместувачки капацитети. 

Притоа, овде не зборуваме за хотелските цени, туку за ообично приватно сместување.

А како што е познато, граѓаните немаат многу избор каде да заминат оваа година на летен одмор. Засега достапни морски дестинации се Албанија и Турција, покрај Косово и Србија, но не и Грција, каде нашите граѓани досега начјчесто летуваа, како и Црна Гора и Хрватска. 

Дали таа ситуација ќе се смени ќе се знае на 15 јули, но онака како што сега стојат работите, нема голема надеж за нашите граѓани.

А што нудат приватните сместувачки капацитети.

Интересно е што во Дојран на пример, се нуди вила за четиричлено семејство, за која само за сместување, за едно деноночие треба да платите 1.800 денари, или 30 евра.

Во Охрид, пак, подобрите места се веќе резервирани за извесен период наннапред, така што и веќе е тешко да се најде добро сместување. 

Но, оние капацитет што  се слободни, а кои се сметаат за пристојни, се движат од 40 евра за обично студио, па до 60 евра и нагоре за апртман со две соби за четиричлено семејство. 

А се поставува прашањето како со 6.000 денари кои ги добија граѓаните како ваучери за домашен туризам, ќе успеат да ги покријат солените езерски цени што се нудат оваа година.

Односно, со овие цени од 30 до 60 евра за ноќевање, со ваучерот ќе можат да покријат три или едвај две ноќевања, а да не зборуваме за храна, користење на плажи, бензин, и слични потреби за пристојно да се истера едно летување. 

Н.Н.Ф.

Можеби ќе ве интересира

Најдоцна до петок Заев ќе го добие мандатот, смета Трајанов

Најдоцна до петок Заев ќе го добие мандатот, смета Трајанов

Правел свадба во време на пандемија, за што „заработи“ кривична

Правел свадба во време на пандемија, за што „заработи“ кривична

Државјанин на Македонија кој привремено работи во Хрватска е заразен со корона

Државјанин на Македонија кој привремено работи во Хрватска е заразен со корона

ХРИСТИЈАН МИЦКОСКИ: Kако дојдоа тие лица од Косово тука во Македонија, како поминаа граница?

ХРИСТИЈАН МИЦКОСКИ: Kако дојдоа тие лица од Косово тука во Македонија, како поминаа граница?

Зголемен е процентот на исполнетост на возилата за превоз на патници до 75 отсто

Зголемен е процентот на исполнетост на возилата за превоз на патници до 75 отсто

Ќе воведе ли Македонија задолжителни транзитни ПЦР тестови: Филипче утре ќе даде предлог до Комисијата за заразни болести

Ќе воведе ли Македонија задолжителни транзитни ПЦР тестови: Филипче утре ќе даде предлог до Комисијата за заразни болести

Македонски државјанин повреден во сообраќајка близу Саранда

Македонски државјанин повреден во сообраќајка близу Саранда

ПЕШЕВА ПО АВИОНОТ ВО ФИНСКА: Итно воведување ПЦР тестови за влез, ама и за излез од Македонија

ПЕШЕВА ПО АВИОНОТ ВО ФИНСКА: Итно воведување ПЦР тестови за влез, ама и за излез од Македонија

ДЕНЕШЕН КОВИД БИЛАНС, БРОЈКАТА ПАК РАСТЕ: 141 новозаразени, почина една пациентка на 51 година

ДЕНЕШЕН КОВИД БИЛАНС, БРОЈКАТА ПАК РАСТЕ: 141 новозаразени, почина една пациентка на 51 година