19 Февруари, 2019
0.3015
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

САЛВИНИ ГО БАРА ЗЛАТОТО ОД БРИСЕЛ НАЗАД: Тоа му припаѓа на италијанскиот народ!

Објавено во: Економија 12 Февруари, 2019

Вицепремиерот и министер на полицијата на Италија Матео Салвини сака да ги одземе италијанските златни резерви од Централните банки во Брисел.

Салвини, кој е водач на десничарската партија Лига за Север, повика на преземање на контролата над италијанските златни резерви далеку од централната банка на земјата.

-Златото е сопственост на италијанскиот народ, а не на било кој друг-нагласи тој.

Коментарите следат бидејќи Салвини побарал управата на Италијанската банка „целосно да се исчисти“ бидејќи не успеала да ја спречи банкарската криза во земјата. 

Тој додал и „измамниците“ кои не биле подложени на надзор „би требало подолго да завршат во затвор“.

Таа изјава следи бидејќи влијателниот медиум „La Stampa“ објави дека коалиционата влада, која ја формирале Лига и Движење 5 ѕвезди , барала да ги продаде резервите на Банката на Италија за финансирање на дополнителни државни потрошувачки и избегнување на планираното зголемување на ДДВ до 2020 година. Салвини рекол дека уште не ја проучил опцијата детално, но додал дека „тоа може да биде интересна идеја“.

Клаудио Борги, кој важи за близок економски советни на Салвини, повикал на усвојување на закон во кој италијанската држава а не Банка на Италија, би требало да биде признаена како краен сопственик на златни резерви на земјата.

Можеби ќе ве интересира

„ПАДНА“ ДОГОВОР: Поевтин роаминг ќе имаме со Грција

„ПАДНА“ ДОГОВОР: Поевтин роаминг ќе имаме со Грција

Ќе ги позлати ли ЕЛЕМ машините за ископ во РЕК Битола?

Ќе ги позлати ли ЕЛЕМ машините за ископ во РЕК Битола?

За десет дена ќе се знае кој ќе биде универзален снабдувач на струја во Македонија

За десет дена ќе се знае кој ќе биде универзален снабдувач на струја во Македонија

КОКА КОЛА ДАДЕ 260 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА „БАМБИ“: Сега го “мерка“ и „Књаз Милош“

КОКА КОЛА ДАДЕ 260 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА „БАМБИ“: Сега го “мерка“ и „Књаз Милош“

Заев на средба со 40 бизнисмени

Заев на средба со 40 бизнисмени

Најсеверниот град во светот има најповолни станови, никој не ги сака: Исланд на раб на криза

Најсеверниот град во светот има најповолни станови, никој не ги сака: Исланд на раб на криза

УТРИНСКИ ФОКУС: Поскапе бензинот, ЕЛЕМ пиша-бриша тендери, нафтени резерви

УТРИНСКИ ФОКУС: Поскапе бензинот, ЕЛЕМ пиша-бриша тендери, нафтени резерви

Србија има уште за враќање долг на Косово

Србија има уште за враќање долг на Косово

Зошто ЕЛЕМ ги поништи досегашните тендери, и ќе го чека тој во април?

Зошто ЕЛЕМ ги поништи досегашните тендери, и ќе го чека тој во април?