19 Февруари, 2019
0.3082
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

Само еден удар може да ја покрене бурата: ММФ и Лагард го прогнозираат ова!

Објавено во: Економија 11 Февруари, 2019

Меѓународниот монетарен фонд предупредува на можна „економска бура“ со оглед на тоа дека развојот на глобалната економија не ги исполнува ветувањата.

-Проблемот е во тоа што гледаме дека економијата се развива многу побавно отколку што очекувавме-рече директорката на ММФ Кристин Лагард.

„Кога има премногу облаци, потребен е само еден удар на молња да се покрене бурата“ - вели Лагард.

Во текот на минатиот месец ММФ ги намали прогнозите за развој на глобалната економија за оваа година од 3,7 отсто на 3,5 отсто.

Според Лагард, „четири облаци“ се главни фактори кои ја нарушуваат глобалната економија и може да донесат бура.

-Меѓу тие ризици се и трговските тензии и воведување на санкции, финансиски проблеми, несигурност околу исходот на Брегзит и забавениот раст на економијата на Кина-рекла Лагард.

Таа нагласила дека трговските тензии, воглавно во облик на спорот околу царините помеѓу САД и Кина, веќе имаат влијание.

Лагард укажала на ризици од сите поголеми трошоци на позајмувања кои ги вршат владите, компаниите и домаќинствата.

-Кога има премногу облаци, потребно е само еден удар на молњата да покрене бурата-додала Лагард.


Foto: Beta/AP/Markus-Schreiber

Можеби ќе ве интересира

Ќе ги позлати ли ЕЛЕМ машините за ископ во РЕК Битола?

Ќе ги позлати ли ЕЛЕМ машините за ископ во РЕК Битола?

„ПАДНА“ ДОГОВОР: Поевтин роаминг ќе имаме со Грција

„ПАДНА“ ДОГОВОР: Поевтин роаминг ќе имаме со Грција

За десет дена ќе се знае кој ќе биде универзален снабдувач на струја во Македонија

За десет дена ќе се знае кој ќе биде универзален снабдувач на струја во Македонија

КОКА КОЛА ДАДЕ 260 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА „БАМБИ“: Сега го “мерка“ и „Књаз Милош“

КОКА КОЛА ДАДЕ 260 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА „БАМБИ“: Сега го “мерка“ и „Књаз Милош“

Заев на средба со 40 бизнисмени

Заев на средба со 40 бизнисмени

Најсеверниот град во светот има најповолни станови, никој не ги сака: Исланд на раб на криза

Најсеверниот град во светот има најповолни станови, никој не ги сака: Исланд на раб на криза

УТРИНСКИ ФОКУС: Поскапе бензинот, ЕЛЕМ пиша-бриша тендери, нафтени резерви

УТРИНСКИ ФОКУС: Поскапе бензинот, ЕЛЕМ пиша-бриша тендери, нафтени резерви

Србија има уште за враќање долг на Косово

Србија има уште за враќање долг на Косово

Зошто ЕЛЕМ ги поништи досегашните тендери, и ќе го чека тој во април?

Зошто ЕЛЕМ ги поништи досегашните тендери, и ќе го чека тој во април?